miesiąc komarzem montalbano co to jest
Definicja: Polecam sierpień w słonecznej Italii, tylko z komisarzem Montalbano słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Miesiąc z komisarzem Montalbano

Słownik: Polecam sierpień w słonecznej Italii, tylko z komisarzem Montalbano.
Definicja: Komisarz Montalbano niestrudzenie usiłuje zaprowadzić na Sycylii sprawiedliwość, jednak prawie wszystkie przedstawione sprawy wydarzyły się w Vigacie - niektóre dotyczą początków jego kariery. Dziwny pasażer z pociągu, który okazuje się przestępcą – mordercą własnej żony. Podejrzany kieszonkowiec, który jest policjantem – to tylko mała garstka postaci, jakie spotkacie na kartach książki.


Oprócz poważnych zbrodni czytelnik zetknie się również z wykroczeniami lżejszego kalibru - to swoista galeria przestępstw wywołanych miłością, niewiernością małżeńską, uniesieniem, wybuchem gniewu, popełnionych w interesie, związanych z mafią, a również tych, które zrodziła nużąca codzienność.

Rozwiązywaniu każdego z przypadków towarzyszy żelazna logika, lecz nie brakuje tu również poczucia humoru. Tym wszystkim będziemy delektować się czytając świetną narrację i doskonale skrojoną fabułę każdego z opowiadań. Niczego nam nie zabraknie, a oprócz tego będziemy mieli spory ubaw z samodzielnego rozwiązywania zagadek kryminalnych. Sam przyznam, iż w formie, która ma 3 strony trudno jest wyprzedzić autora i odkryć, kto faktycznie jest mordercą, a kto niewiernym kochankiem.

Oczywiście sycylijski klimat, wszechobecna mafia i palące się każdego dnia samochody (czy skutery) tylko dopełniają tego wspaniałego klimatu. Ciekawe jak tj. czytać te opowieści na Sycylii, gdzie możemy z tymi opowiadaniami chodzić jak z miniprzewodnikiem po wyspie. Jeżeli ktoś będzie miał sposobność takiej lektury może spotka komisarza?

Montalbano jest inni niż wszyscy – nie jest alkoholikiem, nie ma dylematów moralnych – zwyczajnie dobrze wykonuje własną pracę. Czegóż chcieć więcej? Można tylko dziękować autorowi, iż nie musimy już czytać o następnych extra detektywach, którzy mają problemy ze wszystkim prócz rozwiązywania tajemniczych morderstw. Potrzebny był normalny facet z krwi i kości? Jest monablano i z tego powinniśmy się cieszyć

podręcznik złożona jest z trzydziestu opowiadań, a każde z nich to osobna zagadka kryminalna, którą musi rozwiązać komisarz Montalbano. Czytając je dzień po dniu, czytelnik może spędzić tytułowy "miesiąc z Montalbanem" – a więc np. nadchodzący sierpień. Warto – jeszcze nigdy krótka forma kryminalna nie była tak ciekawa i przyjazna czytelnikowi złaknionemu dobrego kryminału, innego niż Agata Christie.

Polecam.


Miesiąc z komisarzem Montalbano
Autor:
Andrea Camilleri
Wydawnictwo:
Noir sur Blanc , Czerwiec 2008