dobierać obiektywy co to jest
Definicja: postanowiłem więc napisać kilka słów na ten temat słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Jak dobierać obiektywy

Słownik: Fotografia... Krótki artykuł zawierający kilka porad do co wyboru obiektywów do lustrzanek. Regularnie dostaje zapytania dotyczące wyboru obiektywu, postanowiłem więc napisać kilka słów na ten temat.
Definicja: Sporo osób kupując lustrzankę zastanawia się jak dobrać do niej odpowiednie obiektywy. Zazwyczaj najwspanialszym rozwiązaniem jest na początek zakup jednego stosunkowo uniwersalnego obiektywu, dzięki czemu będziemy w stanie określić, czego nam brakuje, co nam przeszkadza w owym obiektywie i na tej podstawie będziemy w stanie dobrać następne. Jednak, by wybierać obiektywy musimy posiadać fundamentalną wiedzę na ich temat.
Obiektywy to temat rzeka, lecz postaram się odrobinę ułatwić wybór osobą nie znającym się na parametrach, nazewnictwie i zasadach działania obiektywów.

Zacznijmy może od systematyki obiektywów. Można je podzielić wg. dwóch kryteriów:
1. Klasyfikacja długości ogniskowej - obiektywy stałoogniskowe i obiektywy zeminnoogniskowe (tzw, zoomy);
2. Z racji na długość ogniskowej - obiektywy szerokokątne, obiektyw tele, obiektywy standardowe - o ogniskowej odpowiadającej kątom widzenia ludzkiego oka, obiektywy - pozostałe typy i opisy...

Stałoogniskowe obiektywy są zazwyczaj lepsze optycznie od zoomów. Jednak te drugie cieszą się większą popularnością wśród amatorów z racji na fakt, że są nieco wygodniejsze. Pozwalają gdyż na regulację dzięki pierścienia długości ogniskowej obiektywu, co w praktyce przekłada się na regulację "zbliżenia obrazu". Nie mniej jednak krotność zoomu nie przekłada na rozmiar zbliżenia. Krotność zoomu stanowi iloraz najdłuższej możliwej dla danego obiektywu ogniskowej poprzez najkrótszą.

jeśli wybieramy obiektywy do portretów zdecydowanie lepiej jest wybrać stałoogniskowe obiektywy. Są lepsze optycznie, a zoom mamy przecież w nogach. Nie jest zbyt ogromnym problemem zbliżyć albo oddalić się od modela. Kwestia już wygląda nieco inaczej, gdy dobieramy obiektywy tele - tutaj bieganie po 30 metrów i więcej, byłoby nieco męczące dlatego warto wziąć pod uwagę telezoom, który może będzie słabszy optycznie jednak ułatwi nam znacząco fotografowanie i kadrowanie z odległości.
W razie fotografii makro jest bardzo sporo rozwiązań i nie koniecznie trzeba kupować drogie współczesne obiektyw do marko. Można wykorzystać pierścienie pośrednie, mieszki makro, obiektywy na gwint m42, pierścienie odwrotnego mocowania i tym podobne
Do architektury i krajobrazów na pewno przydadzą się obiektywy szerokokątne pozwalające objąć spory region. Szerokokątne obiektyw mogą być również przydatne w zamkniętych pomieszczeniach, bo chcemy np objąć całą rodzinę.

Wybór obiektyw jest bardzo indywidualną sprawą dlatego także warto przed zakupem poczytać chociażby w Internecie na temat obiektywów, przejrzeć testy i przeanalizować, które obiektywy będą dla nas idealne.