sternicy blizy balexmetal” co to jest
Definicja: radiojachtklubu OPP „Bliza-BalexMetal” prezentowali wykonane poprzez siebie zdalnie.

Czy przydatne?

Co znaczy Sternicy „Blizy-BalexMetal” w Baltic Sail Gdańsk 2008

Słownik: Już trzeci rok z rzędu w programie Międzynarodowego Zlotu Żaglowców Baltic Sail Gdańsk znalazły się pokazy, gdzie zawodnicy wejherowskiego radiojachtklubu OPP „Bliza-BalexMetal” prezentowali wykonane poprzez siebie zdalnie kierowane jachty
Definicja: Sternicy pływali własnymi modelami na wodach Motławy przy gdańskiej Marinie, Żurawiu i zakotwiczonym nieopodal „Sołdku” – statku muzeum. Również tutaj należało wykazać się umiejętnościami i doświadczeniem w sterowaniu gdyż sporym utrudnieniem był normalnie odbywający się ruch jednostek floty pasażerskiej, jachtów, motorówek, wśród których poruszały się miniaturowe stateczki i żaglówki wejherowskich modelarzy. To właśnie te dysproporcje w wielkości próbowali najczęściej uwieczniać na zdjęciach mieszkańcy Gdańska i turyści. Dodatkową atrakcją dla wszystkich chętnych była sposobność sterowania jachtami żaglowymi po krótkim instruktażu i pod opieką ich właścicieli. Ci którzy spróbowali szybko mogli się przekonać, iż nie to jest w ogóle takie łatwe. Zainteresowanie widzów nie ograniczało się tylko do obserwowania możliwości manewrowania na wodzie, lecz trzeba było udzielać informacji na temat wejherowskiego radiojachtklubu, sponsoringu, i szczegółów technicznych związanych z działaniem systemów i budową modeli.


W pokazach udział wzięło 15 modelarzy, wśród nich mistrz świata seniorów Julian Damaszk, brązowy medalista juniorów Adam Oksiński i Witold Mysłek – bratanek Kazimierza Dzięcielskiego, który już od dłuższego czasu aktywnie udziela się na rzecz modelarni i pokazowo uczestniczy w regatach. Modele redukcyjne przygotowali do pływania i nimi sterowali Andrzej Becker, Karol Klawikowski i Mateusz Labuda. XII natomiast Baltic Sail Gdańsk 2008 odbywał się pod patronatem prezydenta Gdańska w dniach 10-13 lipca, a organizatorem była Fundacja Gdańska. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki, a klub podziękowanie za przygotowanie pokazu.


Udział modelarzy RJK OPP „Bliza-BalexMetal” w Baltic Sail Gdańsk miał na celu w pierwszej kolejności promocję sponsorów – spółki „BalexMetal”, Powiatu, Miasta, jak i samej dyscypliny sportu, jaką jest radiojachting.