zobacz gdzie król chodził co to jest
Definicja: radzono sobie bez papieru toaletowego- patrz wystawę w Zamku na Pieskowej Skale słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Zobacz "Gdzie król chodził piechotą"

Słownik: Jeżeli zastanawiasz się czasami, jak wyglądały sprawy higieny w średniowieczu, gdzie i w jakich warunkach załatwiano potrzeby fizjologiczne, jak radzono sobie bez papieru toaletowego- patrz wystawę w Zamku na Pieskowej Skale.
Definicja: Ekspozycja zawiera między innymi przybory toaletowe, które archeolodzy znaleźli na Wawelu, flakoniki na perfumy, toaletki, lustra i lusterka, grzebienie i szczotki do włosów, przybory do golenia, angielski fotel balwierski i lustro z XVIII w. Najwięcej jest naczyń codziennego mycia - mis i misek toaletowych i dzbanów.

Pokazano także między innymi schemat rekonstrukcji latryny wykopanej na dziedzińcu Collegium Wróblewskiego UJ i kolekcję nocników z różnych momentów i materiałów - metalowych, porcelanowych i szklanych. Pojawiły się również toalety przenośne, a więc nocniki wbudowane w ozdobne, miękkie skrzynie.

Warto zwrócić uwagę na wanny z różnych momentów - od archaicznych i prymitywnych balii po lśniące miedzią wanny z międzywojnia z wykwintną armaturą.
Historycy przypominają, iż w tamtych czasach częste kąpiele uważane były za szkodliwe. Narażały ciało na utratę odporności i naturalnej ochrony przed chłodem i zarazkami, za jaką był uważany pot. Dlatego z wanny i dokładnego mycia ciała korzystano „od święta”. Codzienne kąpiele upowszechniły dopiero w czasach, które pamięta jeszcze niejeden dorosły Polak.

Zamek na Pieskowej Skale stoi w odległości 30 km od Krakowa i 70 km od Katowic, na wzgórzu w okolicy Maczugi Herkulesa, w otoczeniu lasów Ojcowskiego Parku Narodowego.
Wystawa czynna jest do końca października 2008 r.

Wystawa czynna:
- dni powszednie (poza poniedziałkiem i piątkiem): 9:00-16:00
- soboty, niedziele, święta: 10:00-17:00

Bilety:
- normalny- 7 zł;
- ulgowy- 4 zł