kantata tarnowie krakowskim co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Kantata o Tarnowie na krakowskim Rynku

Słownik: 18 lipca na Rynku Kluczowym w Krakowie zaprezentowany zostanie utwór muzyczny pod tytułem „Tarnów – Ziemia – Przystań Miłości”.
Definicja:

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia, kompozytorem utworu i dyrygentem zarazem jest założyciel tarnowskiego chóru „Capella Tarnoviensis” – ksiądz Przemysław Pasternak. Muzyka została skomponowana wspólnie z Bartłomiejem Szulakiewiczem. Teksty są autorstwa Barbary Chamko.Capella Tarnoviensis powstała we wrześniu 2006 roku przy Kościele Księży Misjonarzy w Tarnowie. Od początku swojego istnienia czynnie włącza się w uświetnianie różnych uroczystości w Tarnowie. Oprócz liturgii, którą jest podstawą i fundamentem istnienia i działalności chóru, pojawiają się występy koncertowe. Część utworów została wzbogacona wykonaniem solistów.


W repertuarze zespołu znajdują się utwory sakralne, świeckie, ludowe. Chór wykonuje również dzieła klasyczne: Mozart, Pachelbell, Bach, muzykę filmową: Enio Moriccone , utwory rozrywkowe, kompozycje współczesne i swoje. Mimo oficjalnej nazwy chór i orkiestra nie jest zespołem zawodowym. Trzon tworzą głównie młode, utalentowane i zdolne osoby, uczące się albo pracujące w różnych zawodach.


W ostatnim projekcie muzycznym księdza Pasternaka bierze udział również chór tarnowskiej młodzieży licealnej i chór Akord z Mielca. Kieruje nimi Paweł Lis. W sumie występuje 160 chórzystów, zaś orkiestra liczy 60 muzyków. Są wśród nich również uczniowie Szkoły Muzycznej w Tarnowie.Po raz pierwszy utwór był prezentowany ponad miesiąc temu tarnowskiej publiczności. Sam utwór w swej części tekstowej to trzy psalmy, które mówią o historii Tarnowa: „Hymn Tarnowa”, „Psalm o sanktuariach maryjnych” i „Psalm dziejów”.Autor całego pomysłu, tarnowski ksiądz Przemysław Pasternak mówi, iż te nieszpory to swego rodzaju sposób na promowanie Tarnowa i utalentowanych muzyków tarnowskich, a również przybliżenie zarówno mieszkańcom miasta jak i gościom historii Tarnowa.Współorganizatorem koncertu jest tarnowska organizacja kulturalna – Mościcie Centrum Kultury.