święto marynarki wojennej co to jest
Definicja: najważniejsze wydarzenia tegorocznego Święta Marynarki Wojennej słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Święto Marynarki Wojennej

Słownik: Światowy Zjazd Marynarzy Polskich, zwiedzanie okrętów, pokaz musztry paradnej, uroczystości upamiętniające historię polskiego oręża na morzu – to najważniejsze wydarzenia tegorocznego Święta Marynarki Wojennej.
Definicja: Główne obchody odbędą się w piątek, 27 czerwca, w Gdyni. Weźmie w nich udział minister Obrony Narodowej Bogdan Klich.wedle tradycją obchody Święta Marynarki Wojennej zainauguruje podniesienie wielkiej gali banderowej o godzinie 08:00 (w piątek, 27 czerwca, na wszystkich okrętach w bazach morskich MW). W ten sposób marynarze podkreślają uroczysty charakter święta. Następnie o godzinie 09:00, w kościele MW w Gdyni-Oksywiu, odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej, po której, o godzinie 10:30, na Cmentarzu MW (Oksywie) złożone zostaną wiązanki kwiatów na płytach upamiętniających twórców Marynarki Wojennej.

Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 przy Płycie-Pomniku Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończy defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Zaraz po defiladzie, o godzinie 12:45, na skwerze Kościuszki (w okolicy miejsca cumowania okrętu-muzeum ORP ‘Błyskawica”) będzie można zobaczyć widowisko plenerowe „Pod Biało-Czerwoną Banderą” i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.Święto MW jest finałem corocznych obchodów Dni Morza (>>wedle kalendarzem przypada na ostatnią niedzielę czerwca). Obchody odbędą się w Gdyni, w Ustce, gdzie mieści się Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej i w Świnoujściu, gdzie stacjonuje 8 Flotylla Obrony Wybrzeża. Będzie można zwiedzić okręty, zobaczyć sprzęt wojskowy, wziąć udział w konkursach i wspólnie świętować z marynarzami.