mtrzowie jednej dyscypliny co to jest
Definicja: Tajniki rackelona - jego historię, zasady i prognozy na przyszłość tej gry w Polsce.

Czy przydatne?

Co znaczy Mistrzowie jednej dyscypliny to za mało

Słownik: Tajniki rackelona - jego historię, zasady i prognozy na przyszłość tej gry w Polsce zdradza Dariusz Dąbrowski.
Definicja: Jaka jest historia tego sportu? Gdzie się narodził?
Racketlon to czwórbój rakietowy, którego początki sięgają Finlandii z połowy lat 80-tych, lecz tak faktycznie dyscyplina ta ukształtowała się w latach 90-tych w Szwecji. Początkowo rozgrywano mecze w poszczególnych dyscyplinach inaczej licząc punkty dla każdej dyscypliny. Z czasem ujednolicono mechanizm punktacji, który obowiązuje do dziś. Skandynawia to mekka sportów rakietkowych – istnieje sporo ośrodków, w których można trenować 2-3, a nawet wszystkie dyscypliny, składowe racketlona pod jednym dachem.


Jakie są zasady gry w rackeltona?
W meczu gra się z przeciwnikiem 4 sety w poszczególnych dyscyplinach, do 21 pkt.ów, a suma zdobytych pkt.ów w całym meczu daje ostateczny rezultat. Nie liczą się sety, lecz „małe punkty” zdobyte łącznie. We wszystkich setach gra się do 21 pkt.ów, bez strat. W secie tenisowym obowiązuje zasada dwóch serwów. Sety są rozgrywane w kolejności od najlżejszej to najcięższej rakietki: tenis stołowy, badminton, squash i tenis.



Czy Misz masz wszystkich gatunków tenisa jest dobrym pomysłem, czy wręcz przeciwnie?
Racketlon to wyzwanie dla osób wszechstronnych, które szukają różnorodności i umieją przełamywać schematy. Tu nie wystarczy być mistrzem w jednej dyscyplinie. Tak faktycznie, poszczególne dyscypliny są dość różne i wymagają odmiennej techniki. Niektórzy traktują to jako niezłą zabawę, w której można zwalczyć dobrego zawodnika z pojedynczej dyscypliny.

Kto może uprawiać ten sport? Jaki sprzęt jest potrzebny, aby móc pograć sobie w rackeltona?
To sport dla osób, które zetknęły się z dyscyplinami rakietkowymi. Z naszych obserwacji wynika, iż do racketlona garną się byli zawodnicy profesjonalnie grający na przykład w tenisa stołowego albo ziemnego, studenci, osoby aktywne, które szukają nowych pomysłów na czas wolny. Do uprawiania racketlona potrzebujemy 4 rakietek i ogólnego osprzętu (piłki, lotki, obuwie i tym podobne), a również miejsca i sparingpartnerów. Tak faktycznie racketlon można trenować w różnych miejscach i w różnym czasie: tenis w sobotę, squash w poniedziałek i tym podobne)) z kolei przed zawodami warto rozegrać pełny mecz racketlona, by przyzwyczaić się do zmian rakietek w następnych setach. Czasem dla początkujących zawodników ta zmiana wydaje się czymś trudnym do opanowania.



Czy w Polsce cieszy się on sporą popularnością?
W Polsce racketlon rozwija się etapowo. Z roku na rok obserwujemy nowych zawodników, którzy uczestniczą w Mistrzostwach Polski. W dużej mierze sport ten uzależniony jest od infrastruktury: do rozegrania zawodów potrzebujemy ośrodka sportowego z boiskami i zapleczem do czterech dyscyplin sportowych. Same klatki do squasha dostępne są raczej w sporych miastach. Niektórzy zawodnicy musza dojeżdżać po kilkadziesiąt kilometrów, by potrenować squasha poprzez zawodami. Polska Federacja Racketlona prowadzi rozmowy na temat organizacji zawodów w nowych lokalizacjach. Do chwili obecnej racketlon zagościł w Zgierzu i w Poznaniu. Właśnie w Poznaniu planowany jest następny turniej racketlona: 8 listopada.



Czy trudno jest stać się zawodnikiem zawodowym gry w rackeltona? Czy to jest możliwe?
W państwach Europy Zachodniej zawodnicy utrzymują się z racketlona. Udział w międzynarodowych zawodach jest okazją do wygrania nagród pieniężnych. Zawodowy racketlon w Polsce to jeszcze sprawa przyszłości.

A jak tj. z rackeltonem na świecie? Czy sport ten jest dostępny, czy polskie nazwiska liczą się w czołówce?
Racketlon jest bardzo dostępny w Szwecji, Finlandii i innych państwach skandynawskich. Oprócz tego najlepsi zawodnicy pochodzą z Niemiec, Austrii, Anglii, Szkocji. Ostatnio racketlonem zainteresowały się środowiska sportowe z Chin, co może być dodatkowym impulsem w rozwoju racketlona na skalę międzynarodową. Aktualnie w skład Międzynarodowej Federacji Racketlona wchodzą 22 federacje poszczególnych państwoów, w tym Polski, a również Grecji, Kanady i USA.

Polacy starają się uczestniczyć w międzynarodowych turniejach, by zdobyć pozycję międzynarodową i punkty w rankingach. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w światowym rankingu racketlonistów jest Krzysztof Samonek z Bolesławca, który zajmuje 14 miejsce. Wśród kobiet Agata Doroszkiewicz z Gdyni znajduje się na 17 pozycji wśród najlepszych zawodniczek na świecie. Polacy mają szansę poprawić własne pozycje w rankingu Międzynarodowej Federacji Racketlona jeszcze tego lata, kiedy odbędą się m. in. Mistrzostwa Świata w Grach Podwójnych, a również wysoko punktowany turniej z cyklu Extra World Tour w Austrii.

Jak widzicie przyszłość tego sportu? Czy będzie się on nadal rozwijał?
Racketlon będzie się rozwijał wspólnie z rozwojem infrastruktury (w Polsce) i rosnącą popularnością sportu i aktywności jako pomysłu na czas wolny. Oprócz tego racketlon rozwija się dzięki sponsorom: od kilku lat spółka HP wspiera racketlon, który wymaga od uczestników dużego dynamizmu, aktywności i nastawienia na wszechstronny rozwój, a równocześnie jest bardzo różnorodny i widowiskowy, dobrze wpisuje się w strategię marketingową HP
  • Dodano:
  • Autor: