szkoła jazdy co to jest
Definicja: nauki jazdy, które posiadają auto przystosowany dla osób z uszkodzonymi narządami ruchu.

Czy przydatne?

Co znaczy Szkoła jazdy dla niepełnosprawnych? Tak! W Gdyni

Słownik: Aczkolwiek trudno w to uwierzyć w czasach tak wielkiej popularności i powszechności samochodów w naszym państwie - w Polsce są zaledwie cztery szkoły nauki jazdy, które posiadają auto przystosowany dla osób z uszkodzonymi narządami ruchu.
Definicja: Znajdują się one w Poznaniu, Warszawie, Ciechocinku i od kilku dni - Ośrodek Szkolenia Kierowców ELKA SCHOOL w Gdyni.

Również profesjonalnych zakładów samochodowo-mechanicznych, które oferują dopasowanie samochodu do niepełnosprawnych kierowców jest bardzo mało - tylko 5 w całym państwie (jeden z nich, jedyny w naszym regionie - znajduje się w okolicach Kartuz).

OSK Ela School zainwestowała ( 56 tys. złotych) w fabrycznie nowe auto marki SKODA FABIA II, specjalnie dostosowane dla osób z dysfunkcją kończyn dolnych. Ono jest zaopatrzone w automatyczną skrzynię biegów i dźwignię gazu i hamulca sprzężoną z pedałem.

Już rozpoczęły się zapisy na kurs tym samochodem! Kurs obejmuje 34 godziny zajęć teoretycznych, w tym między innymi zajęcia z ratownikiem medycznym i pedagogiem. Co ważne - szkoła oferuje naukę w miejscu zamieszkania kursanta, jeżeli ma on trudności z opuszczeniem swojego domu. Zajęcia praktyczne i egzamin państwowy na prawo jazdy będą odbywały się tym samym samochodem.

Po ukończeniu szkolenia, pracownik ośrodka składa dokumenty i umawia kursanta na egzamin Państwowy w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gdyni przy ul. Opata Hackiego 10a. Wydatek kursu wynosi 1,800 złotych i potrwa ok. 2,5 miesiąca. Dla porównania, podobny kurs prawa jazdy w Warszawie kosztuje ok. 4,000 zł.

Warto wiedzieć, iż kurs prawa jazdy jest dofinansowany ze środków PFRON w ramach programu "Sprawny dojazd", o którym szczegółowe wiadomości można znaleźć na stronach - www.pfron.org.pl