wojna różne punkty widzenia co to jest
Definicja: Coś dla interesujących się II wojną światową słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Wojna – dwa różne punkty widzenia.

Słownik: Coś dla interesujących się II wojną światową....
Definicja: Wydawnictwo Dolnośląskie wydało ostatnio nowe pozycje o tematyce sensu stricte wojennej. Jednak każda pokazuje nam II wojnę światową od innej – nieznanej dotąd wielu strony.

Ash, słynny "cooler king", wsławił się ucieczkami z 13 obozów jenieckich (między innymi z Szubina); na podstawie tej historii nakręcono video "ogromna ucieczka" ze Stevem McQueenem.

To nie tylko historia o wojnie, lecz również o "zwykłym" człowieczeństwie jednego człowieka w trudnym czasie, o dobrych ludziach, o szczęśliwych zbiegach okoliczności, opowiedziana bez goryczy, żalu i pretensji. „Uciekinier” jest pasjonującą autobiografią więźnia, który nieszczęśliwie otrzymał się do niewoli. Ash pokazuje nam ze swadą własne wojenne perypetie bez jakiegokolwiek żalu, iż nie mógł brać udziału w walkach. Aczkolwiek może wydać się to dziwne tak jest. Świetnie napisana podręcznik, która odsłania nam nieznane dotąd kulisy pewnych spraw. Polecam.


natomiast zupełnie inną książką jest „Festung Breslau w ogniu”.

W sierpniu 1944 roku Adolf Hitler ogłosił Breslau twierdzą. O umacnianiu miasta, ewakuacji ludności, walce z oddziałami Armii Czerwonej opowiadają ludzie, którzy w ostatnich miesiącach trwania twierdzy decydowali o jej losie - dwaj ostatni komendanci Festung Breslau: generałowie Hans von Ahlfen i Herman Niehoff.

Wypełniona szczegółowymi opisami militarnymi i technicznymi podręcznik powstała wskutek rozmów z licznymi świadkami obrony i upadku twierdzy - oficerami, prostymi żołnierzami, członkami volkssturmu, strażakami i pracownikami zakładów zbrojeniowych, urzędnikami i zwykłymi mieszkańcami. Stworzono w ten sposób szczegółowy zapis zdarzeń skończonych podpisaniem kapitulacji 6 maja 1946 roku. Zacięte walki o stolicę Dolnego Śląska, w obliczu wielkiej ofensywy Armii Czerwonej i ostatecznej kapitulacji Berlina, zyskują w nacechowanej autentyzmem stosunku jej ostatnich komendantów nowy, interesujący, nierzadko wstrząsający wymiar.

Polecam obie.