parkour sport ludzi powerem co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Le parkour - sport dla ludzi z powerem!

Słownik: Lubisz adrenalinę? Chcesz pokonywać przeszkody stojące na twojej drodze? Le parkour to sport najlepszy dla ciebie.
Definicja: Freerunning znany także pod nazwą parkour to nowy sport extremalny, który w Polsce jest jeszcze niewiele znany. Bazuje on na dynamicznym przemieszczaniu się po mieście. W czasie biegu pokonuje się przeszkody, którymi mogą być parkowe ławki, lecz także i całe budynki. Reasumując bazuje to na przeskakiwaniu, zeskakiwaniu, bieganiu i wspinaniu się na wszystkie możliwe przeszkody.

Historia parkoura jest krótka, ponieważ to jest w miarę młode zdarzenie. Powstał on w latach 80tych we Francji, w podparyskim Lisses. Twórcami są Dawid Belle i Sebastian Foucan. Francuzi mieli w głowie ideę pokonania miasta biegnąc po prostej linii i pokonując wszystkie przeszkody na swej drodze. Pierwotnie Belle trenował gimnastykę, lecz szybko go znudziła, bo czuł, iż nie może się dalej rozwijać. Wtedy zamienił ciasną salę na pobliskie lasy. W chwili gdy przeprowadził się w znacząco bardziej zurbanizowane rejony, trenował swe bieganie na osiedlu. Wymiana krzaków na murki zaowocowała narodzinami parkoura. Belle uważał to za swój własny manifest wolności.

W parkour największą frajdę sprawia przełamywanie granic strachu. Chodzi o to, tak aby pokonywać wszystko jak najszybciej i najpłynniej.

wielką zaletą parkoura jest fakt, że to jest sport nie wymagający nakładów finansowych. Wszystko czego potrzebujesz aby poparkourować to wygodna para sportowego obuwia. W grę wchodzą jeszcze rękawiczki, lecz tu zdania są podzielone. Następny plus to fakt, iż PK można trenować wszędzie. Oczywiście istnieją tereny, które mają niski potencjał. Choć to, w jakim stopniu wykorzystamy dany region, zależy tylko od naszych zdolności. Trenowanie tego sportu extremalnego odmienia spojrzenie na świat.