awaria okrętu podwodnego co to jest
Definicja: jest 26 członków załogi, a okręt nie jest w stanie samodzielnie się wynurzyć słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy AWARIA OKRĘTU PODWODNEGO

Słownik: W nocy, z niedzieli na poniedziałek (15/16 czerwca), jeden z polskich okrętów podwodnych uległ awarii i położył się na dnie Bałtyku. Na pokładzie jest 26 członków załogi, a okręt nie jest w stanie samodzielnie się wynurzyć.
Definicja: Na pomoc uszkodzonej jednostce skierowano siły ratownicze Marynarki Wojennej – to scenariusz zaczynających się dzisiaj manewrów ratowniczych SMER/MEDEX 08. Ćwiczenia przeprowadzane zostaną na Zatoce Gdańskiej i potrwają do piątku, 20 czerwca.

Główny cel ćwiczenia to doskonalenie współpracy między okrętami, lotnictwem morskim, służbami dyżurnymi, specjalistami, ośrodkami medycznymi i służbami cywilnymi w wypadku awarii okrętu podwodnego leżącego na dnie. Poprzez 5 dni ćwiczeń służby ratownicze MW sprawdzą w praktyce procedury i działania poszczególnych komponentów w prowadzeniu operacji ratowania załogi okrętu podwodnego

SMER/MEDEX 08 został zaplanowany tak, by w jak najdrobniejszym szczególe oddać realizm faktycznej sytuacji awarii okrętu podwodnego. Wg scenariusza okręt podwodny wysłał sygnał wzywania pomocy. Natychmiast utworzono centrum kryzysowe w 3 Flotylli Okrętów, błyskawicznie zmobilizowano okręty do wyjścia w morze. Zadanie odnalezienia uszkodzonej jednostki dostały również śmigłowce z Brygady Lotnictwa MW. Sukcesywnie do akcji dołączają eksperci z Akademii Marynarki Wojennej, Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP i Brzegowej Ekipy Ratowniczej. Na Zatoce Gdańskiej zaczyna się połączona akcja poszukiwania uszkodzonego okrętu. Kiedy jednostka zostanie już odnaleziona nurkowie i zdalnie sterowany pojazd podwodny dokonają precyzyjnych oględzin jednostki. Siły ratownicze podejmą próbę umożliwienia jednostce samodzielnego wynurzenia. Poprzez cały czas akcji na okręt podawane są środki podtrzymania życia. Manewry zakończą się ćwiczeniem medycznym, w momencie którego, po fikcyjnej, samodzielnej ewakuacji członków załogi z uszkodzonego okrętu, przeprowadzona będzie kompleksowa operacja udzielenia pomocy na okrętach ćwiczących i przetransportowania „podwodnych rozbitków” do ośrodków medycyny hiperbarycznej na wybrzeżu.

Dowódcą manewrów SMER/MEDEX jest dowódca 3 Flotylli Okrętów komandor Marek Kurzyk. W ćwiczeniu wezmą udział:

Siły 3 Flotylli Okrętów:

- okręt podwodny ORP „Sokół” („podgrywa” uszkodzony okręt podwodny)

- okręt ratowniczy ORP „Lech”

- okręt szkolny ORP „Wodnik”

- okręt rakietowy ORP „Orkan”

- holownik H-7

- kuter K-9

Siły Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej:

- śmigłowiec ratowniczy Mi-14 PS

- śmigłowiec ratowniczy W-3RM „Anakonda”

- śmigłowiec pokładowy zwalczania okrętów podwodnych Kaman SH-2G

- śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 PŁ

i eksperci i sprzęt Dowództwa Marynarki Wojennej, Centrum Operacji Morskich, Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP, Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego >i Zakładu Technologii Nurkowania i Prac Podwodnych Akademii Marynarki Wojennej

w okolicy Marynarki Wojennej w operację zaangażowane zostały ośrodki medyczne na wybrzeżu (między innymi Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej w Gdyni i 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku) >i Żandarmeria Wojskowa.

SMER/MEDEX 08 to krajowe ćwiczenie ratownicze sprawdzające polski mechanizm ratowania załogi okrętu podwodnego. Raptem w zeszłym tygodniu siły polskiej Marynarki Wojennej uczestniczyły w międzynarodowym ćwiczeniu NATO – BOLD MONARCH 2008 u wybrzeży Norwegii o podobnym scenariuszu. Najnowsze doświadczenia zdobyte w czasie działań międzynarodowych zostaną teraz uwzględnione w czasie operacji o charakterze krajowym.
  • Dodano:
  • Autor: