postęp programowaniu maszyn co to jest
Definicja: oprogramowanie pozwala w bardzo wydajny i pewny sposób programować mechanizmy obróbcze.

Czy przydatne?

Co znaczy Postęp w programowaniu maszyn numerycznych

Słownik: Jak komputer może przyspieszyć pracę to wie każdy, podobnie jest w branży inżynierii. Dla programistów maszyn numerycznych komputer i odpowiednie oprogramowanie pozwala w bardzo wydajny i pewny sposób programować mechanizmy obróbcze.
Definicja: Maszyny sterowane numerycznie istnieją tak długo jak długo istnieją komputery. Początkowo maszyny były proste, były to konwencjonalne obrabiarki z dorobionym prostym sterowaniem i napędami. Z biegiem czasu zaczęły powstawać bardziej złożone maszyny o większych możliwościach. Również w trakcie rozwoju maszyn wynikała potrzeba rozwoju oprogramowania do programowania tychże obrabiarek. Gdy jeszcze maszyny były 3 i 2 osiowe to programowanie „ręczne” było regularnie służące, z czasem jak osi było coraz więcej to programowanie stawało się coraz bardziej uciążliwe i czasochłonne i oczywiście posiadające duże ryzyko wystąpienia błędu.
Dawniej programiści aby napisać technologię obróbki musieli „pokroić” schemat rysunkowy na warstwy i dla każdej warstwy rozrysować ścieżki na papierze milimetrowym, następnie na podstawie narysowanych ścieżek narzędzia programista używając odpowiednich komend G-Code pisał program. Była to czynność czasochłonna, wymagała dużo liczenia i narażona była na błędy trudne do wychwycenia. W razie produkcji seryjnej ręczny mechanizm pisania programu nie miał aż tak dużego znaczenia jak w razie produkcji jednostkowej, gdzie czas pisania programu mógł być wielokrotnie dłuższy niż czas samej obróbki detalu. Również powoli papier milimetrowy i programowanie na podstawie sczytywania koordynatów z papieru milimetrowego przechodziło do historii. Jak komputery bardziej powszechnie wchodziły do przedsiębiorstw to powstawały programy CAD, które zastępowały papier milimetrowy, jednak nadal programista musiał sam przeliczać i pisać program ręcznie. Z czasem powstawały proste programy CAM które z pliku CAD potrafiły wygenerować ścieżkę narzędzia. Im większe możliwości dawał program tym trudniejsze detale mogły wykonywać maszyny. Obecne nowoczesne maszyny posiadają nawet 6 osi obróbczych, również zaprogramowanie technologii na takiej maszynie musi być wspomagane programem CAM.
Aktualnie powszechna dostępność do programów CAM, nowoczesne maszyny i narzędzia i prawa rynku wymuszają korzystanie z odpowiednich narzędzi w pracy programisty CNC. Programowanie stało się łatwiejsze i wygodniejsze, jednak przy sporych możliwościach maszyn i oprogramowania detale realizowane na centrach obróbczych również stały się bardziej skomplikowane. Nowoczesne programy CAM umieją importować trójwymiarowe modele, dzięki czemu wystarczy, iż konstruktor wymodeluje poszczególne detale a programista na podstawie gotowego modelu i dostarczonej dokumentacji technicznej programuje technologię obróbki. Dobór narzędzi także regularnie przeprowadza program CAM, na podstawie zdefiniowanej biblioteki narzędzi i bazy technologii. Aktualnie regularnie programy CAD/CAM są zintegrowane i w oknie jednego programu można wymodelować detal, a następnie wygenerować mechanizm obróbczy (kod NC) na maszynę.



Sporą zaletą programów CAM jest sposobność konwersji kodu NC na różne maszyny. Jeżeli spółka posiada kilka typów maszyn z różnym sterowaniem to program CAM umożliwia jednorazowe powstanie strategii obróbki a następnie wygenerowanie kodu NC na dowolna maszynę numeryczną ( jeżeli mowa o maszynach o podobnych parametrach czy funkcjonalności). Programy CAM posiadają sporo zalet najważniejszą z nich jest sposobność symulacji obróbki, łącznie z monitorowaniem kolizji (narzędzia, oprawki czy innego elementu maszyny).



W zależności od technologii obróbki stosuję się również dedykowane programy CAM. Jak powstaje nowa maszyna numeryczna automatycznie powstaje również oprogramowanie zdolne odpowiednio szybko zaprogramować maszynę aby zastosować jej pełen potencjał. Aktualnie istnieje sporo typów oprogramowania CAM i możemy programować maszyny typu: frezarki, tokarki, szlifierki, wycinarki (wodne, laserowe, plazmowe, drutowe, młoteczkowe), giętarki krawędziowe, giętarki do rur i prętów, i tym podobne Dzięki oprogramowaniu CAM połączonemu z nowoczesnymi maszynami można bardzo dokładnie i szybko obrabiać detale. sporo nowoczesnych maszyn posiada więcej niż 3 osie obróbkowe i by zastosować te możliwości niezbędne jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania CAM zdolnego zastosować wszystkie osie maszyny. Również produkcja jednostkowa staje się bardziej opłacalna, gdyż można szybciej zaprogramować maszynę.
Oprogramowanie CAM bardzo wspomaga pracę i pozwala skutecznie zastosować nowoczesny park maszynowym, jednak bez wiedzy programisty to jest tylko program, to programista nadal musi decydować jaką strategię wybrać, jakie narzędzia należy użyć aby finalny kształt detalu był odpowiedniej jakości i miał odpowiednie wymiary
  • Dodano:
  • Autor: