koniec walki clinton dalej co to jest
Definicja: ameryki? Czy McCain rzeczywiście nie ma szans słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Koniec walki Clinton. Co dalej?

Słownik: Hillary Clinton wreszcie, chciałoby się rzec, zrezygnowała z walki o nominację prezydencką. Co dalej z kampanią wyborczą w stanach zjednoczonych ameryki? Czy McCain rzeczywiście nie ma szans?
Definicja: To już jest koniec. Długa walka w obozie Partii Demokratycznej dobiegła końca. Wczoraj Hillary Clinton zdecydowała o wycofaniu się z wyścigu o nominację prezydencką swojej partii. Informacja jest zaskakująca, ponieważ jeszcze tydzień temu, po zwycięstwie w Portoryko, była Pierwsza Dama zapowiadała walke do samego końca, a więc do konwencji Demokratów w Denver. W czasie gdy dziś już wiadomo, iż kandydatem osłów będzie Barack Obama. Co wpłynęło na decyzję Clinton? Jak dalej potoczy się kampania wyborcza w stanach zjednoczonych ameryki? Wreszcie, kto zostanie kandydatami na viceprezydenta?

Tak długa walka byłej Pierwszej Damy była dla wszystkich zagadką. Przynajmniej od stycznia Barack Obama miał nad nią przewagę, którą systematycznie powiększał i etapowo coraz niej komentatorów dawało Clinton żadne szanse. Mimo to walczyła z godnym podziwu uporem i determinacją. Dlaczego więc zrezygnowała? Najprawdopodobniej uległa naciskom tych działaczy własnej partii którzy uznali, iż wojna domowa w ich obozie tylko pomaga kandydatowi Republikanów. Z całą pewnością istotną rolę odegrały kwestie finansowe. Clinton mogło zwyczajnie zabraknąć pieniędzy, kazdy dzień kamapnii wyborczej w stanach zjednoczonych ameryki to wydatek mlnów dolarów, a trudno się dziwić, iż na konto skazywanej na porażkę kandydatki wpływało coraz mniej pieniędzy. Bezpośrednią powodem rezygnacji wydaje się być wczorajsza szczera rozmowa w cztery oczy którą Clinton odbyła z Obamą. Czy czarnoskóry kandydat na prezydenta zaoferował jej stanowisko viceprezydenta? Być może, jednak jakiekolwiek oficjalne źródło tego nie potwierdza. Mimo, iż powstanie dream-ticket, jak nazywa się potencjalny duet Obama-Clinton ma zarówno dobre, jak i złe strony, senator z Illinois wydaje się być zmuszony do wskazania Clinton jako na kandydatkę na viceprezydenta. Naciska na to tak zwany demokratyczny establishment, najważniejsi i w najwyższym stopniu wpływowi demokraci, liczą na to mocne lobbies (np. potężne Jewish lobby). Obama musiałby wykazać się ogromną arogancją odtrącając Clinton po tak długiej i wyrównanej walce, ponadto umocniłby w ten sposób niechęć do swojej osoby wyborców Clinton - starszych i gorzej wykształconych i kobiety. Z drugiej strony, jak trafnie zauważył Piotr Wolejko na swoim blogu , "ciężko przedstawiać się pod banerem CHANGE z Hillary u boku". Wielu wyborców Obamy głosowało na niego właśnie dlatego, by Hillary Clinton nie zdobyła Białego Domu.

Problemy z którymi borykają się Demokraci mogą tylko się cieszyć Johna McCaina, kandydata Republikanów. Może się okazać, iż dream-ticket, będzie w istocie pracował na jego konto. Wielu niezdecydowanych wyborców, a to własnie oni zdecydują o jesiennej elekcji, nie chcąc w Białym Domu lub Obamy lub Clinton, zwróci się ku McCainowi. Największym problemem senatora republikańskiego jest jednak wiązanie jego osoby ze znienawidzonym prawie w stanach zjednoczonych ameryki Georgem W. Bushem. McCain prezentuje stanowisko bardziej liberalne w wielu sprawach, (np. w zakresie ekologii, lecz w ocenie jego osoby największą rolę odgrywają jego poglądy na wojne w Iraku, którą senator z Arizony jest zdecyodwany kontynuować "tak długo jak bedzie trzeba". To jest pogląd bardzo kontrowersyjny i niezrozumiały dla amerykańskiego społeczeństwa. McCain będzie musiał tez poradzić sobie z nieprzychylnymi mu największymi mediami.

Jak widzimy, oba obozy mają własne problemy. Nie mozna jednoznacznie skreślać McCaina i już wieszczyć zwycięstwa Obamy. Bardzo wiele zalezy od tego, jak teraz potoczy się kampania, kto zaliczy więcej gaf i wpadek, kto będzie bardziej energiczny, kto zbierze więcej pieniędzy. Możemy spodziewać się ataków personalnych, lecz i merytorycznej dyskusji, obracającej się wokół kwestii wojny w Iraku i kryzysu gospodarki amerykańskiej. Amerykańskie wybory ciągle będziemy mogli obserwować z zaciekawieniem.

KRONIKA WYBORÓW PREZYDENCKICH w stanach zjednoczonych ameryki

Bartosz Wasilewski www.ego.riki.pl