dzień dziecka marynarce co to jest
Definicja: przy okręcie muzeum ORP „Błyskawica” słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Dzień dziecka w Marynarce Wojennej

Słownik: W niedzielę, 1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, Marynarka Wojenna zaprasza najmłodszych na Skwer Kościuszki. Obchody rozpoczną się o godzinie 10.00 przy okręcie muzeum ORP „Błyskawica”.
Definicja: Będzie można przejść chrzest morski, zwiedzić okręt-muzeum ORP „Błyskawica” i wystawę plenerową uzbrojenia historycznego, zobaczyć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, a również postawić stopę na pokładzie jednego z najnowocześniejszych okrętów Marynarki Wojennej, okręcie rakietowym ORP „Piorun”.



Przy okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”, o godzinie 10:00, Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej zaprezentuje pokaz musztry paradnej, w tym chwyty bronią zsynchronizowane z elementami musztry, których nie można obejrzeć w czasie oficjalnych uroczystości, a również oddanie salwy honorowej bez wydawania jakichkolwiek komend. Pokaz zakończy defilada Kompanii Reprezentacyjnej MW. Następnie na pokładzie okrętu przygotowano chrzest morski. O godzinie 11.00 na śródokręciu pojawi się król Neptun ze własną świtą. W ten sposób rozpocznie się uroczysta procedura przyjmowania nowych kandydatów do grona wilków morskich. Dzieci, które zdecydują się na udział w zabawie, będą musiały poddać się kilku próbom: wziąć dział w ćwiczeniach sprawnościowych, udowodnić własną zręczność trafiając rzutką do celu, którym będzie koło ratunkowe i zjeść wyjątkowo niesmaczną kanapkę, przygotowaną poprzez diabły morskie. Później zostanie już tylko ucałowanie dłoni Neptuna i dziecko otrzyma dyplom potwierdzający nadanie mu miana Wilka Morskiego. Po zakończonym chrzcie, od godziny 14:00 do 17:00, okręt-muzeum ORP „Błyskawica” i plenerowa wystawa historycznego uzbrojenia Marynarki Wojennej będą otwarte dla publiczności (wstęp wolny).



również w tym dniu, w basenie Prezydenta zacumuje jeden z najnowocześniejszych okrętów Marynarki Wojennej – okręt rakietowy ORP „Piorun” (za miejscem postoju okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”). Dla zainteresowanych służbą w Marynarce Wojennej popularny będzie szczególny pkt. informacyjny, gdzie będzie można się dowiedzieć o warunkach przyjęcia do polskich sił morskich i na swoje oczy zobaczyć jak ta służba wygląda. Okręt będzie udostępniony do zwiedzania w godzinach 10:00 do 16:00.


ORP „PIORUN” (numer burtowy 422) to okręt rakietowy typu „Orkan” zbudowany w stoczni VEB Peenewerft w Wolgast (Niemcy), a zaopatrzony w Stoczni Północnej w Gdańsku. Pływa pod biało-czerwoną banderą od 14 lat. poprzez ten czas przebył prawie 24 tysiące mil morskich. Okręt w ubiegłym roku przeszedł gruntowna modernizację. Został zaopatrzony w nowej generacji mechanizmy dowodzenia i łączności, a > również w rakiety przeciwokrętowe produkcji szwedzkiej RBS 15 Mk. II. Docelowo, jest to w latach 2009-2012 na okręt trafić mają najnowocześniejsze rakiety – RBS 15 Mk III, co zakończy mechanizm dostosowywania okrętu do najwyższych międzynarodowych standardów. Dysponuje uzbrojeniem artyleryjskim: armatą średniego kalibru AK-176M i armatą sześciolufową małego kalibru AK-630M. Okręt wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Rakietowych 3 Flotylli Okrętów, uczestniczył w największych na Bałtyku międzynarodowych manewrach pod auspicjami NATO i w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. W marcu 1999 roku ORP „Piorun” wspólnie z bliźniaczym ORP „Grom” były pierwszymi polskimi jednostkami, które brały udział w międzynarodowych manewrach NATO już 3 dni po wstąpieniu naszego państwie do Sojuszu. Dowódcą ORP „Piorun” jest kpt. mar. Radosław Hurbańczuk.



Wymiary:

długość całkowita: 48,9 metra;
szerokość: 8,65 metra;
zanurzenie: 2,15 metra;
Wyporność: 363 ton;


Napęd główny:

3 silniki wysokoprężne M520 o mocy 3970 kW każdy, napędzające 3 śruby napędowe;
szybkość - 36 węzłów.


Pierwszy okręt o tej nazwie wszedł do służby w Polskiej Marynarce Wojennej w 1940 roku. w czasie działań wojennych uczestniczył w osłonie konwojów do oblężonej Malty, operacjach arktycznych, osłaniał operacje desantowe w Sycylii i w północnej Francji. W najwyższym stopniu zasłynął w czasie operacji zatopienia najpotężniejszego niemieckiego pancernika „BISMARCKA”. ORP „Piorun” jako pierwszy go wykrył i pomimo dużej dysproporcji w uzbrojeniu i tonażu „związał” go ogniem artyleryjskim, co umożliwiło aliantom przegrupowanie sił do ataku. w czasie działań II wojny światowej ORP „Piorun” pokonał 218 tys. mil morskich.
  • Dodano:
  • Autor: