święto truskawki dąbrowie co to jest
Definicja: sobie z tego sprawę Dąbrowa Tarnowska stawiając właśnie na nią przez organizowanie.

Czy przydatne?

Co znaczy ŚWIĘTO TRUSKAWKI W DĄBROWIE TARNOWSKIEJ ZAPRASZA!

Słownik: Powstałe ze skrzyżowania 2 gatunków poziomek i znane od ponad 100 lat truskawki to jedne z najwartościowszych i najzdrowszych owoców. Idealnie zdaje sobie z tego sprawę Dąbrowa Tarnowska stawiając właśnie na nią przez organizowanie święta
Definicja: 8 czerwca w Nieczajnie Górnej jednym z sołectw Gminy Dąbrowa Tarnowska odbędzie się „Święto Truskawki”. Ten ogromny piknik, ponieważ tak należy chyba go nazwać wpisał się na dobre w klimat wspomnianej gminy. To jest 6 jego edycja i z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników.
Wspomniana Gmina jest regionem typowo rolniczym. Po zbożu, ziemniakach i warzywach plasują się właśnie truskawki. Pozytywnie na ten stan rzeczy wpływa wiedza i otwarcie tamtejszych producentów na nowe odmiany i technologie uprawy.
Biorąc pod uwagę nasz państwo wspomniany obszar ma długie truskawkowe tradycje. Wg ostatnich danych najwięcej uprawia się ich w Dąbrowie Tarnowskiej, Oleśnie i w Radgoszczy.
Na uznanie zasługują w szczególności Nieczajna Górna i Dolna (sołectwa Gminy Dąbrowa Tarnowska), gdzie odpowiednio rozmiar plantacji sięga ok. 20 i 7 ha
Należy wiedzieć, iż najwięksi producenci truskawek to: Polska, USA, Japonia i Chiny.
Nasz państwo stanowi 25 % produkcji europejskiej. Jesteśmy największym producentem i eksporterem w Unii. Rocznie nasze zakłady skupują około 120 tys. ton tych owoców.
Główną ideą zorganizowania święta w Gminie Dąbrowa Tarnowska była chęć promocji tutejszych truskawek i produkowanych z nich wytwórów. Ponadto w wielu państwach obchodzone są święta regionalnych smakołyków a sporo z nich przyciąga turystów. Dlatego to jest wybitna promocja terenu tak zwany „małej ojczyzny”. Pamiętajmy również, iż dzisiaj UE stawia na tak zwany „Europę Ojczyzn”, które składają się z takich małych ojczyzn, jak na przykład Powiśle Dąbrowskie i jej podobne.
W Gminie Dąbrowa Tarnowska w czasie „truskawkowego festynu” można zobaczyć i spróbować wyrobów kulinarnych z tych owoców a producenci mają okazję do spotkania się i zamiany doświadczeń i opinii.
Organizatorami tego wyjątkowego regionalnego święta będą w tym roku, jak w wcześniejszych: Gmina Dąbrowa Tarnowska, Małopolska Izba Rolnicza, Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw Regionu Powiśla Dąbrowskiego, MODR, Dąbrowski Dom Kultury i Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej


ORGANIZATORZY SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ NA TEGOROCZNY ogromny PIKNIK !!!

precyzyjny program uroczystości na stronie:

http://www.dabrowa.okay.pl/

i


http://www.wrotamalopolski.pl/root_BIP/BIP_w_Malopolsce/gminy/root_Dabrowa+Tarnowska/podmiotowe/Zamowienia+publiczne/Ogloszenia+rozne/2008/SwietoTruskawki2008.htm?postingsort=Data_D&newsnumber=1