wolność finansowa co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Wolność finansowa to mit

Słownik: Wolność finansowa, do której sporo osób dąży to tylko mit, wpojony nam poprzez pewnego amerykańskiego biznesmena.
Definicja: Na czym bazuje wolność finansowa?

Wolność finansowa ma miejsce wtedy, kiedy dana osoba nie musi już zarabiać pracując, gdyż jej kapitał pracują na nią. Zazwyczaj przepisem na wolność finansową jest odkładanie małych kwot w długim czasie (jak lubią przekonywać osoby sprzedające certyfikaty inwestycyjne), pojawiają się również warianty powiązane z inwestowaniem w biznesy, czy nieruchomości. Generalnie pomysł jest dość prosty - akumuluj środki finansowe aż do momentu, kiedy staniesz się rentierem. Oczywiście przy odpowiedniej dyscyplinie i odrobinie szczęścia to jest możliwe dla przeciętnego Kowalskiego.

Kowalski staje się rentierem, co dalej?

Przykładowy Kowalski staje się wolny finansowo. Za nadwyżkę środków jedzie na dwa tygodnie na Karaiby albo do Maroka, wraca opalony, zadowolony i … nie musi pracować. Może zająć się wreszcie swoim hobby, spędzać czas z rodziną, przyjaciółmi, czytać powieści na które nigdy nie miał czasu, może nawet napisze książkę o wolności finansowej - nie dla pieniędzy, dla prestiżu. Po jakimś czasie może nawet kupi nowy dom, samochód, psa. Zacznie się masowa konsumpcja, czasami na pokaz. Część Kowalskich oczywiście będzie nadal chodziło do pracy, jednak z pewnością nie ze względów finansowych.

Wolny oznacza niemądry?

Nie bez znaczenia może być brak możliwości zmuszenia rentiera do rzeczy, których robić nie chce - może to być wykonanie prostego zadania, co raczej nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, poza poddawaniem w wątpliwość autorytetu przełożonego. Ważniejsza może być niechęć do nauki - po co Kowalski ma się uczyć? Edukacja wymaga sporego wysiłku, czasami nie to jest przyjemne, długo trwa - a nasz rentier nie musi się uczyć, może swobodnie konsumować. Dla wielu osób motywacją do edukacji jest właśnie osiąganie korzyści finansowych w przyszłości, co jeżeli czynnik ten przestanie mieć znaczenie? Czy Kowalski zatrzyma się na obecnym poziomie? Zdecydowanie zależy to od charakteru osoby, jednak ryzyko jest i trzeba je brać pod uwagę.

Wolność finansowa to mit

Osobiście uważam, iż z uwagi na rosnącą turbulencję otoczenia, wolność finansowa to mit, złudzenie na jakiś czas. By być gotowym na wyzwania przyszłości nie wystarczy mieć, trzeba również być. Jednak “być” nie w ujęciu Ericha Fromma, tylko być szybszym, lepszym, bardziej inteligentnym - a w tym przypadku kapitał nie są aż tak istotne. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, iż osoba błyskotliwa prędzej, czy później stanie się posiadaczem małej fortuny, a osoba lekceważąca rozwój, straci to, co zgromadziła. Szczęście odgrywa w tym przypadku drugorzędną rolę - gdyż “kropla drąży skałę nie siłą, ale częstym padaniem” może się odnosić do odkładania co miesiąc drobnej sumy, tak samo dobrze jak do przeznaczania każdego dnia godziny, czy dwóch na edukację. Ja wybieram tę drugą opcję, a Ty?

Wersja rozbudowana tego artykułu i inne artykuły z tej kategorii na:
Strona o zarządzaniu - Top Menedżer