miłość co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Miłość. Co to?

Słownik: Jestem zakochany. Kocham Cię. Wiem, iż to co jest między nami to miłość. Ile razy to słyszymy? Lecz czy wiemy czym naprawdę jest miłość?
Definicja:

Miłości nie da się zdefiniować. Być może. Lecz przecież każdy z nas ma jako takie definicja o tym uczuciu. Każdy chyba swoimi słowami potrafi określić, ująć, czym jest miłość.


Właśnie. "Chyba".


Tak sobie myślę o życiu bez miłości. Hm. Czy da się bez niej żyć? (mowa oczywiście o miłości partnerskiej, a nie matczynej czy braterskiej). Jasne, iż się da. Pod warunkiem, iż przedtem jej się nie zaznało, iż nie poznało się co to oznacza kochać i być kochanym.


Ja bym nie mógł.


Przykład taki: jest sobie chłopak i dziewczyna, powiedzmy w wieku gimnazjalnym. Przebywają regularnie ze sobą, mieszkają na tym samym osiedlu, chodzą do tej samej szkoły. Ich przyjaźń zamienia się w coś więcej. Zaczynają ze sobą być. Chodzą ze sobą, chodzą, zwyczajny rozwój rzeczy, pocałunki i tym podobne Dwa, trzy lata później, widać między nimi lekkie znudzenie. Już nie ma tego entuzjazmu przy powitaniu, w czasie rozmów z przyjaciółmi, znajomymi, mniej uwagi poświęcają sobie nawzajem. Monotonia? Hm.


Drugi przykład. Związek na odległość. Chłopak z jednego miasta, a dziewczyna z drugiego. Możliwości finansowe pozwalają tylko na spotkania w weekendy, i także nie za regularnie, powiedzmy raz na miesiąc. Lecz zamiast tego każdy dzień, po szkole, pracy upływa im na rozmawianiu ze sobą. Czy to przez internet, czy telefon. Lecz są w stałym kontakcie. Każdego dnia mówią sobie dobranoc i dzień dobry. Lecz nie nudzą się sobą, ponieważ mają siebie i tak zbyt niewiele.


Która miłość jest lepsza? Monotoniczna, codzienna, fizyczna czy stęskniona, okazyjna i intelektualna? W sumie także nie wiem. Lecz mam nadzieję, iż tak druga.


Hm. Odbiegłem od tematu lekko.


Czym jest miłość? Czy to są romantyczne słówka? Pocałunki? Czy zwyczajnie seks?


Nie. Hm. Nie tylko.


Moim zdaniem miłość to w pierwszej kolejności przyjaźń. Wzajemne zaufanie. To podstawa całego związku. Miłość to chęć spędzania każdej chwili z tą drugą osobą. Miłość to zazdrość, nawet jeżeli bezpodstawna, lecz zazdrość musi być. Miłość to czułość. Miłość to czas który poświęcamy drugiej osobie i którego nie żałujemy, iż nam upłyną w taki właśnie sposób. Miłość to namiętność. Miłość to delikatność.


Miłość to szybkie pogodzenie i wybaczenie.


Miłość to świadomość o drugim człowieku. Miłość to poznanie co on nosi w sobie okrutnego i co nosi boskiego. Miłość to pogodzenie się z prawdą o tych wadach i cechach.


Kochać to oznacza wiedzieć co w drugim człowieku jest najgorsze, a mimo to pragnąć go całym ciałem i sercem.


I szczera miłość się nie nudzi.