spotkanie małej literze co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Spotkanie w Małej Literze

Słownik: Łódzka ksiągarnia-kawiarnia "mała litera" i Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” zapraszają na spotkanie ze scenografką, Elżbietą Iwoną Dietrych.
Definicja: Jej artystyczną postawę cechuje wnikliwa obserwacja ludzkich charakterów. Uchwycona mina, grymas, spojrzenie, uśmiech, zmarszczka. Gra ze szczegółem - syntetycznym znakiem zatrzymana na twarzy. Na scenie lalki Elżbiety Iwony Dietrych grają na kilku poziomach. Dzieci idealnie się bawią, bo ta scenografia nie jest grzeczna. To taka zamaskowana bomba zegarowa. Dorośli z kolei widzą na scenie samych siebie: własne gęby, maniery, zalety i mieszczańskie przywary.

Elżbieta Iwona Dietrych
urodziła się w Stalowej Woli. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach podjęła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni malarskiej prof. Adama Marczyńskiego. W połowie IV roku wybrała specjalizację, której pozostaje wierna do dziś: scenografię. Studiowała ją pod kierunkiem prof. Andrzeja Stopki. Pierwszą samodzielną scenografię zrealizowała w Teatrze Powszechnym w Łodzi, później był łódzki Teatr im. S. Jaracza, Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu i sporo innych scen w Polsce – w sumie ok. 170 premier – lecz również Teatr Telewizji, ilustracje do programów teatralnych i książek. Przedstawienia w scenografii Elżbiety Iwony Dietrych przedstawiane były wielokrotnie za granicą, między innymi w Holandii, Niemczech, Anglii. Od 1993 roku pracuje w łódzkim Teatrze Lalki i Aktora „Pinokio”, w którym przygotowała scenografie do 20 przedstawień, a od 1999 roku jest kuratorką wystaw plastyki teatralnej.


Mała Litera ( Łódź, ul. Traugutta 9), 4 czerwca, godzina 18. Wstęp wolny