muzeum miast gdynia co to jest
Definicja: dołączyło się nowe Muzeum Miasta Gdyni przy ulicy Zawiszy Czarnego 1 słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Noc w Muzeum Miast Gdynia

Słownik: W całej metropolii gdańskiej, w nocy z 17 na 18 maja były otwarte muzea w godzinach od 19.00 do 1.00. Nic dziwnego, iż do tej akcji, po raz pierwszy, dołączyło się nowe Muzeum Miasta Gdyni przy ulicy Zawiszy Czarnego 1.
Definicja: Dla wielu gdynian był to pretekst, a zarazem pierwsza okazja, by zobaczyć, jak wygląda dopiero co powstałe muzeum (uroczyste otwarcie miało miejsce 16 listopada 2007 roku, a towarzyszyła temu wizyta prezedenta Lecha Kaczyńskiego). Nic więc dziwnego, iż na wszystkich piętrach gmachu można było spotkać się z tłumem ludzi, oglądających przedstawione zbiory. Tym bardziej, że tego wieczoru wstęp kosztował symboliczną złotówkę.
Najniższy poziom (tak zwany -1) przeznaczono na rekwizyty powiązane z gdyńskimi teatrami, w szczególności sąsiednim Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej, który obchodzi własne 50-lecie. Wystawa ta, zorganizowana dzięki rekwizytom pochodzącym z Teatru Muzycznego, stanowiła jej pierwszą część. Z dalszą ekspozycją można było zapoznać się już w gmachu teatralnym w zwyczajnych godzinach otwarcia.
Parter (poziom 0) przeznaczony został na rekwizyty powiązane z powstaniem miasta i portu w Gdyni. Można było tam zobaczyć zdjęcia, dokumentacje, elementy pochodzące z tamtego okresu (głownie lat 20. XX wieku) wspólnie z sylwetkami, między innymi Eugeniusza Kwiatkowskiego czy Tadeusza Wendy.

Na poziomie I zamieszczono ekspozycje powiązane z różnymi okresami rozwoju Gdyni. Można poznać ją od strony miasta-letniska i miasta-portu. Służą temu rekwizyty, którym można było przyjrzeć się z bliska, a nawet dotknąć, czy wypróbować metody ich działania.

Druga częśc wystawy została poświęcona czasom nieco nowszym, ponieważ Gdyni powojennej i związanej z ruchem solidarnościowym (głównie lata 70. i 80.)
Piętra III i IV przeznaczono póki co na malarstwo i grafiki powiązane z miastem.
Wszystko to tworzy nowoczesną całość i przypomina różnymi rozwiązaniami Muzeum Stworzenia Warszawskiego, gdzie tak samo, jak i teraz w Gdyni, można posłuchać stosunku różnych osób poprzez słuchawki, obejrzeć filmy, usiąść w kinie ( poprzez cały czas były wyświetlane filmy dokumentalne o powstawaniu Gdyni), zajrzeć do szufald, "zmierzyć się" z morskimi rekwizytami.

Nie można nie zauważyć, iż tej nocy otwarte były również: sąsiadujące Muzeum Marynarki Wojennej, Statek-Muzeum "Dar Pomorza" i Muzeum ORP "Błyskawica".
Tej nocy Gdynia pokazała się z bardzo kulturalnej strony i na pewno w przyszłym roku będzie można nadrobić "muzealne zaległości" tym bardziej, iż w planach jest połączenie Muzeum Miasta Gdyni z Muzeum Marynarki Wojennej.