bydgoski festiwal operowy co to jest
Definicja: Opera Nova szczyci się nowoczesnym budynkiem, zaś BFO to święto muzyki znane w całym.

Czy przydatne?

Co znaczy Bydgoski Festiwal Operowy ma 15 lat

Słownik: Gdy w 1994r. ruszał I Bydgoski Festiwal Operowy melomani musieli zadowolić się składanymi krzesełkami w surowych wnętrzach pachnących budową. Dziś Opera Nova szczyci się nowoczesnym budynkiem, zaś BFO to święto muzyki znane w całym państwie.
Definicja: Piętnasta edycja imprezy prowadzonej poprzez dyrektora bydgoskiej opery i dyrygenta, Macieja Figasa, daje słowo niesłabnącemu zainteresowaniu operą, operetką, musicalem i baletem. Jubileuszowy festiwal zaspokoi na pewno apetyty tych, którzy cały rok szykowali się na ogromną ucztę dźwięków, barw i emocji.

XV BFO przekroczył już półmetek - za nami: baśniowa opera "Jaś i Małgosia" Humperdincka w wykonaniu gospodarzy, nadzwyczajnie rzadko wystawiany "Stifelio" Verdiego (Teatr Ogromny w Poznaniu), "Fransesco" - poruszający musical Piotra Dziubka i Romana Kołakowskiego (Teatr Muzyczny u Gdyni) i "Iwona, księżniczka Burgunda" opera Zygmunta Krauzego oparta na dramacie Gombrowicza (Teatr Ogromny-Opera Narodowa w Warszawie).

W tym roku na szczególną uwagę zasługują imprezy towarzyszące, które ożywiły salę kameralną i centrum kongresowe Opery Nova.

W małej 120-osobowej sali prócz szablonowych już pokazów oper na DVD, trwa Operowe Forum Młodych, w ramach którego na scenie prezentują się studenci akademii muzycznych z Bydgoszczy i Poznania. W zeszłą środę zobaczyć można było "Dydonę i Eneasza" Henry'ego Purcella w wykonaniu bydgoskich żaków z zespołu "Illo tempore". Studenci poznańskiej AM przygotowali z kolei "Operę żebraczą" (John Ch. Pepusch - Benjamin Britten), którą zaprezentują publiczności także w środę
(7 maja ).

Następną nowością będą pierwsze w Polsce Międzynarodowe Targi Fonograficzne Muzyki Klasycznej FONO 2008. Potrwają jeden dzień (8 maja), w czasie którego odbywać się będą prezentacje spółek branży fonograficznej, jak także wykłady dotyczące produkcji muzycznej i historii fonografii i pozyskiwania środków unijnych.

Festiwal, zainaugurowany 26 kwietnia, potrwa aż do 11 maja. Aczkolwiek dotychczasowe spektakle nie mogły zawieść miłośników opery i pokrewnych gatunków, prawdziwe rarytasy zostawiono na koniec.
Po lekkiej i niewiele znanej operetce Szymanowskiego "Loteria na mężów, a więc Narzeczony nr 69" (Opera Krakowska), zaplanowane są występy zespołów zagranicznych. 8 i 9 maja wystąpi Koreański Balet Narodowy z Seulu w przedstawieniu "Romeo i Julia" Sergiusza Prokofiewa, zaś na zakończenie BFO zobaczyc będzie można "Damę Pikową" Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Sanktpetersburskiej Opery Kameralnej.

  • Dodano:
  • Autor: