baltic sarex 2008 co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy BALTIC SAREX 2008

Słownik: Blisko 40 okrętów, statków, samolotów i śmigłowców rozpoczęło dzisiaj (poniedziałek, 5 maja) międzynarodowe ćwiczenie ratownicze BALTIC SAREX 08.
Definicja: Reprezentujące 8 krajów bałtyckich siły będą ćwiczyć na akwenach otaczających wyspę Bornholm. Manewry potrwają pięć dni. Polska Marynarka Wojenna wystawiła okręty ratownicze ORP „Piast” i ORP „Zbyszko” i śmigłowiec Mi-14 PS.

BALTIC SAREX 08 to międzynarodowe ćwiczenie ratownicze, którego fundamentalnym zadaniem jest przeprowadzenie połączonej akcji ratowniczej na morzu zgodnie ze standardami IMO (z angielskiego: International Maritime Organization – Międzynarodowa Organizacja Morska). W manewrach wezmą udział jednostki z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji. Oprócz marynarek wojennych własne siły do udziału w ćwiczeniu wysłały również cywilne służby ratownicze.

W trakcie działań na morzu międzynarodowy zespół ratowniczy będzie trenować między innymi współpracę w ramach wielonarodowej ekipy poszukiwawczej SAR ((z angielskiego: Serach and Rescue), działania pod kierownictwem OSC (((z angielskiego: On Scene Coordinator – koordynator akcji obok) i międzynarodowe procedury nurkowe i komunikacyjne używane w trakcie akcji ratowniczej. W tego typu operacjach jednym z najważniejszych obiektów jest koordynacja działań okrętów i statków z samolotami i śmigłowcami. Komponent powietrzny ćwiczenia przećwiczy dodatkowo transport sprzętu i grup ratowniczych w miejsce akcji i koordynację działań poszukiwawczych i ewakuacyjnych.ORP „Piast” wchodzi w skład dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów. Jest okrętem ratowniczym, który wskutek modernizacji został w pełni dostosowany do standardów NATO. Jednostka jest przystosowana do wykonywania zadań ratowniczych, w tym poszukiwania i ewakuacji rozbitków. Okręt może, samodzielnie i współdziałając z jednostkami nawodnymi i lotniczymi, udzielać pomocy innym statkom i okrętom w dziedzinie zwalczania przecieków, awarii mechanizmu wodnego, holowania i ściągania z mielizny i walki z pożarami. Z pokładu jednostki prowadzone są prace podwodne na głębokości do 100-120 metrów. Dlatego ORP „Piast” może udzielać pomocy zanurzonym okrętom podwodnym i wydobywać z dna morskiego elementy o masie do 7 ton. Okręt posiada ekologiczne mechanizmy oczyszczania fekalii i obojętne dla środowiska mechanizmy przeciwpożarowe. Do swych działań wykorzystuje zdalnie sterowane pojazdy podwodne.ORP „Maćko” to okręt ratowniczy wchodzący w skład dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów. Jest przeznaczony do prowadzenia prac podwodnych i wykonywania zadań nurkowych i poszukiwawczo-ratowniczych. Okręt jest przystosowany do ratowania życia ludzkiego i mienia na morzu. W składzie załogi znajduje się ekipa nurków, mogąca prowadzić prace podwodne do głębokości 60 m. Jego zadaniem jest również udzielanie pomocy ludziom poszkodowanym w wypadkach na morzu. Dodatkowo w przypadku potrzeby może udzielać pomocy jednostkom zagrożonym pożarem zarówno sprzętem znajdującym się na wyposażeniu okrętu, jak i przez przerzucenie na pokład płonącej jednostki ekipy ratowniczej wyposażonej w przenośny sprzęt przeciwpożarowy. ORP „Maćko” jest w stanie zasilać w energię elektryczną uszkodzone jednostki i ściągać je z mielizny i holować.Mi-14 PS to śmigłowiec wchodzący w skład 29 Darłowskiej Eskadry Lotniczej. Śmigłowiec przeznaczony do wykonywania zdań poszukiwawczo-ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Może zabrać na pokład do 19 rozbitków (w pozycji leżącej 9). Zaopatrzony jest w środki ratownicze (kamizelki, radiostacje ratownicze, nosze) i w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczona do podnoszenia albo opuszczania ludzi albo ładunków o ciężarze do 300 kilogramów Śmigłowiec ten może wodować i przyjąć rozbitków na pokład bezpośrednio z powierzchni wody.