Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Skra Bełchatów w PLS 2007/2008

Słownik: Trzeci i ostatnia część podsumowania sezonu w wykonaniu Skry Bełchatów. Na koniec sezon 2007/2008 w Polskiej Lidze Siatkówki.
Definicja: W Polskiej Lidze Siatkówki osiągnęli wszystko. Złoty medal, wspaniałą atmosferę na trybunach, świetną organizację czy ciągły status lidera i faworyta. W tym sezonie po raz następny stanęli na najwyższym miejscu podium i przypieczętowali koniec sezonu medalem z najcenniejszego kruszcu.

Czwarte złoto to niewątpliwie potwierdzenie ciągłej dominacji na krajowych parkietach. Dokładając do tego brąz Ligi Mistrzów tylko potwierdzili własną wyższość nad innymi zespołami. Przed sezonem Skra zrobiła Prima Aprilisowy żart podając informację o transferze Stephena Antigi, a po kilku miesiącach zobaczyliśmy go w szeregach bełchatowian. Największym zaskoczeniem było nieprzedłużenie kontraktu z Krzysztofem Ignaczakiem i ustawienie na jego pozycji Roberta Milczarka. Ten jednak nie spełnił oczekiwań i został zastąpiony poprzez Dana Lewisa. Jak się później okazało, pozycja libero była jedną ze słabszych stron Skry.

etap zasadnicza

Już od pierwszego spotkania od Skry oczekiwano bardzo sporo. Wszyscy kibice bełchatowian chcieli wygranych w każdym meczu. I zaczęło się spokojnie, bez większych problemów – 3:0 z Płomieniem. Następnie wygrana w każdym z trzech setów do 23 z Jastrzębskim Węglem, ówczesnym wicemistrzem Polski. Na pierwszą przeszkodę Skra natknęła się w trzeciej kolejce, kiedy to przyszło zmierzyć się z grupą Ireneusza Mazura. AZS Olsztyn rozgromił bełchatowian w pierwszym secie do 10! Jednak po tak wysokiej porażce Skra podniosła się i wygrała dwa kolejne sety. Olsztynianie doprowadzili do tie-break’a, jednak tu już Mistrzowie Polski pokazali kto jest lepszy. Na terenie rywala niesamowity mecz rozegrał Mariusz Wlazły zdobywając łącznie 37 pkt.ów! Jego rywal – Grzegorz Szymański – zapisał na swoim koncie 21. Następnie Częstochowa i ponownie tie-break. Tym wspólnie siły się stosunkowo równomiernie rozłożyły (19:25, 25:18, 25:19, 23:25, 15:10), lecz ponownie lepsi okazali się bełchatowianie. Później dwie wygrane w trzech setach i kiedy nadszedł chwilę na Jadar Radom wydawało się, iż bełchatowianie zaliczą ponownie trzy sety. Jednak ku zdziwieniu wszystkich to radomianie wyszli zwycięsko z tego pojedynku! Wygrali 3:2 (21:25, 22:25, 25:20, 25:16, 16:14) i byli pierwszymi którzy zdołali zwalczyć Mistrzów Polski. Później znów kilka pojedynków po trzy albo cztery sety, aż doszło do rewanżu z Jastrzębiem. Tym wspólnie to rywal był górą i Skra po 11 kolejkach zaliczyła drugą porażkę. poprzez wielu mecz zwany był „spotkaniem na szczycie”. Bardzo dobrze zagrał Robert Prygiel, który dostał nagrodę MVP. Bardzo spory zawód sprawili zawodnicy Rzeszowa w meczu ze Skrą. Wszyscy szykowali się na świetne spotkanie, jednak oczekiwania nie zostały spełnione i bełchatowianie wygrali gładko 3:0. Do końca etapy zasadniczej Skra pokonała resztę swoich rywali 3:0 albo 3:1 i skończyła ten faza gry z 47 punktami na koncie, 52 wygranymi setami i 17 przegranymi. Z 18 meczy przegrali tylko dwa.

Wyniki spotkań w czasie etapy zasadniczej:

Płomień Sosnowiec - Skra Bełchatów 0:3 (16:25, 27:29, 22:25)
Skra Bełchatów - Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:23, 25:23, 25:23)
Mlekpol AZS Olsztyn - Skra Bełchatów 2:3 (25:10, 21:25, 21:25, 25:20, 10:15)
Skra Bełchatów - AZS Częstochowa 3:2 (19:25, 25:18, 25:19, 23:25, 15:10)
Resovia Rzeszów - Skra Bełchatów 0:3 (20:25, 24:26, 24:26)
Skra Bełchatów - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:21, 25:20, 25:23)
Jadar Radom - Skra Bełchatów 3:2 (21:25, 22:25, 25:20, 25:16, 16:14)
Skra Bełchatów - AZS Politechnika 3:1 (22:25, 25:19, 25:23, 25:22)
Delecta Bydgoszcz - Skra Bełchatów 1:3 (26:28, 25:22, 23:25, 16:25)
Skra Bełchatów - Płomień Sosnowiec 3:0 (25:17, 25:17, 25:15)
Jastrzębski Węgiel - Skra Bełchatów 3:2 (25:22, 19:25, 18:25, 25:21, 15:13)
Skra Bełchatów - Mlekpol AZS Olsztyn 3:2 (25:22, 22:25, 25:16, 25:27, 15:11)
AZS Częstochowa - Skra Bełchatów 1:3 (25:22, 25:27, 17:25, 17:25)
Skra Bełchatów - Resovia Rzeszów 3:0 (25:20, 25:14, 25:19)
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Skra Bełchatów 1:3 (25:22, 11:25, 16:25, 20:25)
Skra Bełchatów - Jadar Radom 3:0 (25:11, 25:20, 25:16)
AZS Politechnika - Skra Bełchatów 1:3 (25:23, 31:33, 19:25, 22:25)
Skra Bełchatów - Delecta Bydgoszcz 3:0 (26:24, 25:18, 25:15)

Play-off

W pierwszej rundzie Skra ze względu tego, iż zajęła pierwsze miejsce w tabeli spotkała się z teoretycznie najsłabszą drużyną, która weszła do play-offów. W pierwszych dwóch meczach na terenie Skry mecze skończyły się bardzo szybko, po trzech setach. Kiedy wydawało się, iż bełchatowianie mają awans w kieszeni, najwidoczniej zlekceważyli rywala. Sosnowiczanie to wykorzystali i wygrali 3:1! W czwartym, ostatnim meczu Skra jednak nie pozostawiła już żadnych wątpliwości kto jest lepszy.

Wyniki spotkań I rundy play-off:

Skra Bełchatów - Płomień Sosnowiec 3:0 (25:18, 25:18, 25:19)
Skra Bełchatów - Płomień Sosnowiec 3:0 (25:14, 25:18, 25:14)
Płomień Sosnowiec - Skra Bełchatów 3:1 (21:25, 25:22, 26:24, 25:23)
Płomień Sosnowiec - Skra Bełchatów 0:3 (19:25, 16:25, 16:25)

W drugiej rundzie Skra spotkała się z Mlekpolem. Olsztynianie wykończeni ciężkim bojem z Resovią Rzeszów, nie postawili szczególnie trudnych warunków Mistrzowi Polski. Jedynie w drugim meczu nie dali rywalowi dojść do głosu, jednak w pozostałych spotkaniach górą byli już bełchatowianie i zasłużenie awansowali dalej.

Wyniki spotkań II rundy play-off:

Skra Bełchatów - Mlekpol AZS Olsztyn 3:0 (25:15, 26:24, 25:22)
Skra Bełchatów - Mlekpol AZS Olsztyn 0:3 (18:25, 24:26, 20:25)
Mlekpol AZS Olsztyn - Skra Bełchatów 1:3 (25:22, 23:25, 23:25, 21:25)
Mlekpol AZS Olsztyn - Skra Bełchatów 0:3 (22:25, 18:25, 21:25)

Rywalem Skry w finale byli częstochowianie, którzy dopiero w piątym meczu rozstrzygnęli czy oni czy Jastrzębski Węgiel awansuje do gry o złoto. Oczekiwania były spore szczególnie z racji na zdobyty poprzez AZS Puchar Polski. Niestety, w tym roku mecze finałowe niebyły tak porywające jak przed laty. Kto zdobędzie Mistrzostwo wiedzieliśmy już po trzech meczach, na bonus dwóch skończonych po bardzo gładkich zwycięstwach Skry 3:0. To niebyły spotkania godne finału. Wyniki w setach 25:15, 25:16 czy 25:12 mówią same za siebie. Jedynie w trzecim meczu w Częstochowie, gospodarze zdołali się przeciwstawić. Siatkarze z Bełchatowa mogli cieszyć się ze złota dopiero po tie-break’u. Pierwszy raz radość wybuchła w Olsztynie, rok później w Jastrzębiu, w poprzednim sezonie w Bełchatowie, tym wspólnie Skra świętowała w Częstochowie.

Wyniki spotkań finałowych:

Skra Bełchatów - AZS Częstochowa 3:0 (25:15, 25:20, 25:18)
Skra Bełchatów - AZS Częstochowa 3:0 (25:21, 25:16, 25:12)
AZS Częstochowa - Skra Bełchatów 2:3 (23:25, 25:18, 21:25, 27:25, 11:15)

Podsumowanie:

Skra z wyznaczonych trzech celów na miniony sezon, niezrealizowana jednego. Puchar Polski zagarnęli częstochowianie, a bełchatowianom do pełni szczęścia na drodze stanęli Jastrzębianie. Skra jednak może być zadowolona gdyż oprócz trzeciego miejsca w Lidze Mistrzów zdobyła po raz czwarty z rzędu złoto Mistrzostw Polski. Rozegrali 29 spotkań z czego przegrali raptem cztery! Co ciekawe ulegli między innymi Jadarowi Radom i Płomieniowi Sosnowiec – teoretycznie jednym z najsłabszych drużyn w PLS. Można to oczywiście uznać za wypadek przy pracy, nareszcie niemożna wiecznie wygrywać, lecz co istotne, przegrywali tylko w mniej istotnych spotkaniach. Kiedy gra toczyła się o najwyższą stawkę stawali na wysokości zadania. Dominacja Skry dla niektórych rozpoczyna być nużąca, lecz przewarzająca część ciągle nie może wyjść z zachwytu jak świetną ekipę stworzył (na początku) Ireneusz Mazur, a teraz Daniel Castellani.