nasi zginęli co to jest
Definicja: co zrobił” słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Nasi też tam zginęli

Słownik: Mówi się, iż okres leczy rany, a tym, którzy sprawiają ból powinno się wybaczyć i zapomnieć. Tylko, czy można to zrobić jeżeli ktoś zaprzecza temu, co zrobił”
Definicja: Las Katyński to teren położony niedaleko rosyjskiej wioski Gniazdowa i Smoleńska. Jest miejscem, gdzie w 1940 roku z rozkazu Stalina NKWD zastrzeliło i pochowało w masowych grobach ponad 4000 Polaków wziętych do niewoli jako jeńców we wrześniu 1939 roku.
W 1943 roku Niemcy ekshumowali ciała zabitych Polaków oskarżając o ten mord dokonany na niewinnych ludziach Sowietów. W rok potem po odzyskaniu poprzez ZSRR okolic Katynia Rosjanie ponownie wydobyli ciała odbijając piłeczkę oskarżeniem o ich zabicie Niemców. Dopiero w 1989 roku po upadku ZSRR Michaił Gorbaczew wreszcie przyznał, jaka była prawda, iż to NKWD wykonało egzekucję Polaków. Wskazał także na dwa podobne miejsca.
W marcu 1940 roku Stalin kazał zastrzelić ok. 25.700 Polaków.
także i te fakty zostały ujawnione.
Zabicie Polaków w takich miejscach jest nazywane Masakrą Katyńską albo zbrodnią Katyńską.
Przewarzająca część z zamordowanych tam ludzi była kwiatem polskiego społeczeństwa: wojska- oficerowie, kultury i edukacji.
Pośród tych, którzy zginęli na wschodzie z rąk Sowietów byli również mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej: Albina Basisty, Bolesław Berbeka, Stanisław Jurus, Adam Malinowski, Józef Paducha, Leszek Szpaka i Zygmunt Śliski.
Uroczystość upamiętniająca tą jedną z największych zbrodni wojennych i przeciw ludzkości XX wieku do niedawna nie uznawanej poprzez Rosjan zaprzeczających jej rozpoczęła się specjalną Mszą Świętą.
W intencji zamordowanych na obcej wrogiej ziemi i nieżyjącego Księdza Prałata Józefa Paszkowskiego kapelana Rodzin Katyńskich jednego z kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla odprawił w przycmentarnej kaplicy dąbrowski Proboszcz Józef Poremba.
Po nabożeństwie odbyła się akademia patriotyczna przygotowana poprzez młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jerzego Brauna w Dąbrowie Tarnowskiej i apel poległych. Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą dąbrowskie ofiary mordu w Katyniu. Zrobili to w imieniu Samorządu Gminnego i Powiatowego Burmistrz Stanisław Początek i Przewodnicząca Porady Miejskiej Bogusława Serwicka, Wicestarostą Tadeusz Kwiatkowski i kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Panami Józefem Jaworskim i Mieczysławem Bojesiem.
W uroczystości wzięli udział dyrektorzy instytucji i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy i przedstawiciele stowarzyszeń. Wartę honorową przy wspomnianej tablicy upamiętniającej wydarzenia katyńskie pełnili harcerze z Gimnazjum nr 2 i poczty sztandarowe.
  • Dodano:
  • Autor: