tarcza antyrakietowa gruzji co to jest
Definicja: na Ukrainie i na Kaukazie słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Tarcza Antyrakietowa w Gruzji i na Ukrainie

Słownik: Burzę w rosyjskich mediach i irytację pośród polityków i wojskowych spowodowały ujawnione poprzez Waszyngton plany rozmieszenia tarczy antyrakietowej na Ukrainie i na Kaukazie.
Definicja: Tak, 1 marca generał Henry Obering, szef Agencji Obrony Rakietowej Departamentu Obrony USA poinformował, iż pewne przedmioty amerykańskiej mechanizmu obrony przeciwrakietowej mogą być ulokowane w jednym z państwoów Kaukazu Południowego do roku 2011, komentatorzy w tym kontekście najczęściej wymieniają zaś Gruzję starającą się o członkowsko w NATO. Również Ukraina została wymieniona wśród krajów, z którymi Stany Zjednoczone planują rozpocząć współpracę w kwestii tarczy.

Niewątpliwie, Kreml będzie wykorzystywać swe wpływy w Gruzji i na Ukrainie, aby pokrzyżować plany Amerykanów. Szef komitetu rosyjskiej Dumy do spraw WNP Ahmet Biłałow, oświadczył, iż może to doprowadzić do kryzysów wewnątrzpolitycznych i gwałtownych protestów mieszkańców, którzy są przeciwni współpracy wojskowej z Zachodem. Jako przykład podał ostanie wystąpienia na Krymu, które doprowadziły do odwołania manewrów wojskowych Ukraina-NATO. Rozmieszczenie mechanizmu wczesnego ostrzegania w Gruzji, o dziwo, nie budzi takiej irytacji wśród rosyjskich wojskowych, jak obiektów tarczy w Polsce czy Czechach. Oprócz standardowych już w tych wypadkach gróźb wycelowania rakiet w miejsca, gdzie powstawałyby amerykańskie silosy i radary, a więc tak zwany „adekwatnej odpowiedzi”, cytowany poprzez agencję RIA „Novosti” szef sił powietrznych generał Władimir Michaiłow zauważył, iż rozmieszczenie obiektów amerykańskiego mechanizmu nie wpłynie na możliwości obronne Rosji. Zapewnił, iż Rosja będzie modernizować swe siły rakietowe, które wkrótce dostaną nowy mechanizm obrony uzbrojony w rakiety S – 400. Specjaliści wojskowi podkreślają, iż przypadku krajów kaukaskich radar rzeczywiście będzie przede wszystkim monitorował ewentualny start rakiet z Iranu. Jego możliwości lokacyjne na terytorium Rosji ograniczały aby Góry Kaukaskie. Więc poza zasięgiem tego mechanizmu w Gruzji znajdowałyby się główne jednostki rosyjskich sił rakietowych, stacjonujące w pierwszej kolejności w Rosji środkowej, w obwodach moskiewskim i pskowskim.

Ukraina została wymieniona wśród 15 państwoów, z którymi Stany Zjednoczone planują współpracować w kwestii rozmieszczenia obiektów tarczy, takich jak Ogromna Brytania, Australia, Dania, Włochy, India, Tajwan, Japonia, Izrael, Polska i Czechy . Ujawniając ich listę w czwartek zastępca Sekretarza Stanu John Rood skrytykował stanowisko Rosji, która jest przeciwna rozmieszczeniu obiektów tarczy w pobliżu swoich granic, chociaż posiada i rozwija własny mechanizm przeciwrakietowy. W tej kwestii stanowisko ukraińskich władz nie jest jednoznaczne. Minister obrony Anatolij Hrycenko już wyrażał zaniepokojenie na skutek ulokowania rakiet w Polsce, gdyż odłamki zestrzelonej rakiety spadłyby na terytorium Ukrainy powodując skażenie radioaktywne albo biologiczne. Premier Janukowycz w wywiadzie dla niemieckiego „Handelsblatt” w momencie swej ostatniej wizyty do Niemiec podkreślił, iż rozmieszczenie tarczy może zaszkodzić relacjom polsko – ukraińskim i czesko-ukraińskim, a również doprowadzić do podziałów w Europie. Opowiedział się za przeprowadzeniem konsultacji z udziałem Rosji i Ukrainy, w czym naraził się Juszczence, który mu przypomniał, iż to właśnie on, jako głowa państwa, wyznacza priorytety w ukraińskiej polityce zagranicznej. Specjaliści podkreślają, iż trwający na Ukrainie permanentny kryzys w strukturach władzy może uniemożliwić żadne porozumienie z Amerykanami w sprawie współpracy wojskowej. Plany rozmieszczenia obiektów tarczy na Ukrainie chcą omówić na najbliższym posiedzeniu rosyjscy deputowani. Ukraińscy komuniści również postanowiły wesprzeć przeciwnego tarczy Janukowycza i próbują przeforsować w parlamencie uchwałę zakazującą żadnych pertrakcji w tej sprawie ze Stanami Zjednoczonymi
  • Dodano:
  • Autor: