ognte skały tulikivi co to jest
Definicja: przetrwać miesiące siarczystych mrozów. Maja oni na to swój prastarą receptę – steatyt.

Czy przydatne?

Co znaczy Ogniste skały Tulikivi

Słownik: Państwa skandynawskie nieodzownie kojarzą się z mroźnym klimatem i niezwykle srogimi zimami. Zastanawiający jest fakt, jak ich mieszkańcom udaje się przetrwać miesiące siarczystych mrozów. Maja oni na to swój prastarą receptę – steatyt.
Definicja: Steatyt, a więc kamień mydlany (z angielskiego: soapstone), z racji na własne właściwości i świetną absorbcję ciepła, od wieków jest stosowany w Finlandii do wykonywania części pieców i kominów. Wystarczy gdyż na dwie godziny rozpalić ogień, by go nagrzać, a poźniej - poprzez 24 a nawet 30 godz. - można cieszyć cię ciepłem w pomieszczeniu. Brzmi niesamowicie?

Dzięki Artowi Olsonowi , właścicielowi spółki European Masonry Heaters, dystrybuującej produkty fińskiej spółki Tulikivi, ta nordycka technologia mogła trafić do Stanów Zjednoczonych i innych państwoów Europy. W odróżnieniu od szablonowych amerykańskich kominków produkty Tulikivi są wyjątkowo czyste i praktycznie nie zanieczyszczają środowiska naturalnego, co – w okolicy wybitnych właściwości grzewczych - jest ich wielką zaletą.

Zasada działania tego typu urządzeń jest dosyć prosta. Zanim ogrzane powietrze dostanie się do komina, niemal całe ciepło jest pochłaniane poprzez kamień, który ma umiejętność emitowania go nawet poprzez dobę. Wytwarzanie ciepła jest kontrolowane przez czas płonięcia ognia, a również rodzaj drewna, jakiego używa się do palenia. Można korzystać wszystkich rodzajów drewna opałowego mających mniej niż 20 proc. wilgotności.

Tulikivi proponuje ponad 40 modeli pieców i kominków z elementami steatytowymi, które mogą ogrzać nawet bardzo duże powierzchnie. „Kiedy klient przychodzi do nas, pytamy, jaką powierzchnię chce ogrzać i wówczas proponujemy najodpowiedniejszy schemat urządzenia”, komentuje Olson.

Takie piece są w miarę ciężkie, dlatego ich instalacja wymaga pewnych zabiegów. Muszą być budowane na zbrojonym betonowym i ognioodpornym podłożu, projektowanym specjalnie do tego, by utrzymać ich wagę. W nowobudowanych domach ta konstrukcja nie stanowi problemu. W budynkach już użytkowanych eksperci Tulikivi montują natomiast, przez wycięcie kawałka podłogi, odpowiednią platformę, wedle wymogami klienta.

Produkty ze steatytu są również przyjazne środowisku naturalnemu. „Prawa fizyki stanowią, iż jeśli - w urządzeniach na stałe paliwa - temperatura spalania osiągnie 1100 stopni, wówczas to mechanizm spalania jest kompletny. Steatyt rozgrzewa się do 1500 – 1800 stopni. Nasze pokazowe egzemplarze nie są nigdy czyszczone, ponieważ nie ma w nich nic do czyszczenia, drewno kompletnie się spala”, zaznacza Olson.

Zaprosił on specjalistów w zakresie spalania i emisji zanieczyszczeń na eksperyment - rozpalił w jednym ze swoich urządzeń, by skontrolować wydzielanie szkodliwych gazów. Nie wykryto jakichkolwiek, nawet śladowych, ilości tlenku węgla. Produkty Tulikivi funkcjonują więc zgodne ze wszelkimi normami i nie przyczyniają się do pogłębiania efektu cieplarnianego.

Piece Tulikivi są wolnostojącymi, niezależnymi urządzeniami. Na pytania o zabezpieczenia przed trzęsieniami ziemi Olson odpowiada: „ żaden z kominków czy pieców naszej spółki nigdy nie został zniszczony w trzęsieniu ziemi ani nie spowodował uszkodzeń innych obiektów wyposażenia. Jedyna sposobność, kiedy może się poruszyć, to wówczas, gdy rusza się już cały dom. Wtedy ma się jednak już znacząco większe problemy”.

Olson przyznaje, iż piece i kominki Tulikivi są dość drogie. Tj. idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają długoterminowego rozwiązania i porady na wysokie rachunki za ogrzewanie. Wydatek takiego urządzenia to gdyż około 10 000$ - 25 000$, a nawet 40 000$. Wydatki użytkowania są równocześnie zdecydowanie obniżone w porównaniu do innych metod ogrzewania.

Miłośnikom kuchni Tulikivi oferuje również piekarniki. 70% urządzeń sprzedawanych rocznie stanowią te wyłącznie do ogrzewania, 30% z kolei to połączenia ogrzewania i piekarnika. Olson bardzo poleca tę metodę gotowania. Jest znacząco szybsza niż przygotowywanie potraw w tradycyjnym piekarniku: „Wszystko smakuje lepiej i wszystko można ugotować”, komentuje. Tulikivi proponuje również steatyt do budowy wanien, pryszniców i i obiektów ogrzewania podłogowego. Można nagrzewać urządzenie poprzez 2 godziny na dzień, a później chodzić po gorącej podłodze poprzez cały dzień.

Kamień mydlany jest bardzo dostępny również jako materiał wykończeniowy, gdyż ma bardzo małą absorbcję wilgoci. „Nie istotne, co na niego wylejesz, możesz zawsze wziąć zwyczajnie mokrą gąbkę, wytrzeć i nie pozostanie żaden ślad” stwierdza Olson. Steatyt jest również służący jako materiał rzeźbiarski, wykonuje się z niego pamiątki rodzinne czy przedmioty dekoracyjne do domów.

Jedynym ograniczeniem zastosowania steatytu jest właściwie tylko i wyłącznie wyobraźnia i zdolności człowieka. Po raz następny Finowie udowodnili, iż umieją tworzyć rzeczy wspaniałe