przebaczyć zapomnieć co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Przebaczyć nie znaczy zapomnieć!

Słownik: Tak mówiła w czasie otwarcia wystawy o Katyniu Teresa Abratowska, córka zamordowanego kapitana Wojska Polskiego Józefa Władysława Abratowskiego.
Definicja: Chyba nikt lepiej nie może unaocznić współczesnym obrazu tamtej tragedii jak osoba bezpośrednio związana z wydarzeniami z roku 1940. Teresa Abratowska opowiedziała o swoich wyjazdach do Katynia, w czasie których mogła zobaczyć miejsce mordu. Pierwszy raz córka polskiego oficera pojechała do Katynia w 1989 roku. Było to ogromne przeżycie. Do tego gdyż czasu obowiązywał zakaz mówienia o tragicznych wydarzeniach sprzed prawie 50 laty.

Jeszcze w czasie pierwszej wizyty na cokole przy cmentarzu widniał napis, iż w tym miejscu leżą ofiary mordu hitlerowców. Historia cały czas jest przekłamywana. Przeważająca część teczek sprawy katyńskiej ciągle nie została odtajniona.
- Wszelkimi metodami trzeba starać się, by młodzież znała i pamiętała tamte wydarzenia, które są dla narodu polskiego bardzo tragiczne – mówiła Abratowska.

Odpowiadając na pytania przybyłych Teresa Abartowska ze wzruszeniem wspominała swojego ojca i czasy PRL, kiedy każde wspomnienie tragedii w Katyniu wiązało się z wydaleniem ze studiów, internowaniem czy innymi represjami.
- To były ciężkie dni. Dobrze, iż już teraz można o nich mówić – skończyła córka kapitana Wojska Polskiego.

Wystawa jest ogromną lekcją historii. Przedstawione są zdjęcia z przeprowadzanej ekshumacji, listy śmierci, stosunki uwięzionych, a również dowody na tuszowanie sprawy katyńskiej poprzez władze Związku Radzieckiego.

Otwarcie wystawy miało miejsce dzisiaj w Zespole Szkół Kształcenia Ponadgimnazjalnego przy ulicy Dworcowej. Wystawę można oglądać do końca tygodnia na pierwszym piętrze holu szkoły. Zapraszamy, faktycznie warto!