dlaczego tnieje raczej co to jest
Definicja: teologię nauki. Jej wartość to 1.6 mln dolarów słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Dlaczego istnieje raczej coś niż nic? - 1.600.000 dolarów dla Hellera

Słownik: Ksiądz prof. Michał Heller, światowej sławy kosmolog, filozof, fizyk i teolog z Tarnowa otrzymał dopiero co prestiżową nagrodę Templetona za wkład w teologię nauki. Jej wartość to 1.6 mln dolarów.
Definicja: Laureatami Templeton w przeszłości byli np. Aleksander Sołżenicyn i Matka Teresa. Nagroda ustanowiona została w 1972 roku i jest swego rodzaju „Noblem” przyznawanym za znakomite prace z zakresu religii i duchowości.


Tegoroczny laureat pochodzi z Tarnowa (urodził się tutaj w 1936 roku) i jest profesorem na Wydziale Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Pastel Gandolfo. Ksiądz prof. Heller jest autorem 30 książek i ponad 400 innych publikacji naukowych; święcenia kapłańskie przyjął w 1959 roku, a w 1966 broni pracę doktorską pt. „Koncepcja seryjnych modeli wszechświata i jej filozoficzne implikacje”. Habilitacja Hellena (1969) nosiła tytuł „Zasada Macha w kosmologii relatywistycznej”.W swoich pracach koncentruje się na analizie początków wszechświata. Jon M. Templeton, Jr., prezes Fundacji Johna Templetona powiedział o Hellerze: „Poszukiwanie głębszego zrozumienia fundamentalnych pytań doprowadziły Michała Hellera do pionierskich odkryć w obszarze konceptów religijnych i wiedzy, poszerzając horyzonty edukacji”.Ksiądz prof. Heller wykłada w Krakowie, Watykanie, Nowym Jorku, Londynie i…na Uniwersytecie III Wieku w Tarnowie, który działa w tym mieście przy fundacji „Kromka chleba”.Ksiądz Heller otrzyma równocześnie najwyższą na świecie nagrodę pieniężną, jaką przyznaje się indywidualnym naukowcom – ponad 1,6 miliona dolarów. Naukowiec tarnowski zapowiedział, iż przekaże ją na rzecz powstania w Krakowie centrum badawczego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej.Ksiądz prof. Heller nagrodę Templetona odbierze 7 maja z rąk księcia Edynburga Filipa w Pałacu Buckingham w Londynie. Po otrzymaniu informacji o przyznaniu nagrody prof. Heller powiedział między innymi: „jeżeli pytamy o przyczynę wszechświata, powinniśmy pytać o przyczynę matematycznych praw. (…) Dlaczego istnieje raczej coś niż nic? Kiedy zadajemy sobie to pytanie, nie pytamy o przyczynę taką jak sporo innych przyczyn. Pytamy o korzenie wszystkich możliwych przyczyn.”prof. Heller znany jest z czasem zaskakujących, lecz zawsze przedstawiających istotę rzeczy stwierdzeń, na przykład: „….najważniejszą częścią ciała naukowca nie zawsze jest głowa, tylko to, na czym się siedzi”, „edukacja nie robi nic innego, jak rozszyfrowuje zamysły Boga”, „Piloci rosyjscy mówili…, iż sporo razy latali wysoko i póki co Boga nie widzieli. Ponoć byli (ich) uczniowie, co szeptali: póki latasz, to nie widzisz. Spadniesz, to wtedy zobaczysz”, „Paradoksalnie, fizykowi łatwiej jest zrozumieć, iż istnieją rzeczy niezrozumiałe”, „;;jeżeli ktoś uwierzy w własną rozmiar, jest zakończony”.