grają gdańska co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Grają dla Gdańska

Słownik: Toruński Festiwal Tour de Carillon będzie promował wysoką kulturę, a również Kujawy i Pomorze w kilkunastu miastach państwie.
Definicja: Ogromne zainteresowanie, które towarzyszyło ubiegłorocznej edycji imprezy, skłoniło organizatorów, Fundację Pro Futuro, do powtórzenia jej w tym roku, tym wspólnie już na ogólnopolską skalę. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek Piotr Całbecki.

Toruński festiwal to nie jedyna impreza, w której biorą udział carilloniści z regionu. Już 9 kwietnia Magdalena Cynk i Rafał Kłoczko z Torunia wystąpią na Wiosennym Festiwalu Carillonowym, który odbędzie się w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Artyści zagrają na instrumencie na stałe zamontowanym we wieży gdańskiego kościoła, którą powiodło się uratować z niedawnego pożaru świątyni.


Carillon to zbudowany z dzwonów jeden z największych akustycznych instrumentów na świecie. Zazwyczaj zamocowane są na wieżach kościołów albo innych budowli. Istnieje także kilka instrumentów mobilnych. Jeden z nich posłużył w ubiegłym roku do zorganizowania Tour de Carillon w Kujawsko-Pomorskiem. Mieszkańcy kilkudziesięciu miejscowości regionu mieli okazję wysłuchać carillonowych transkrypcji największych hitów muzyki klasycznej, a również współczesnych utworów napisanych specjalnie dla carillonu w wykonaniu gdańskiej wirtuozki o międzynarodowej renomie Moniki Kaźmierczak.


Tegoroczna edycja festiwalu, zaplanowana na koniec lipca, będzie miała znacząco większy rozmach i zasięg. Koncerty odbędą się w kilkunastu miastach położonych po obu brzegach Wisły, od jej źródeł aż do ujścia â�� m. in. w Krakowie, Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym i Malborku. Zaplanowane są również muzyczne spotkania w miastach naszego regionu: w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku i Grudziądzu. W programie znajdą się utwory Haendla, Bacha, Mozarta, Chopina i Szymanowskiego. Wystąpią gwiazda ubiegłorocznego festiwalu Monika Kaźmierczak i debiutująca jako carillonistka toruńska kompozytorka Magdalena Cynk. Dzwonom towarzyszyć będą Toruńska Orkiestra Symfoniczna, gdański kwintet dęty Hevelius Brass i Chór Uniwersytecki z belgijskiej Gandawy, a również oprawa w formie pokazów sztucznych ogni i jarmarku toruńskiego. Podobnie jak rok temu, impreza promuje Toruń jako Europejską Stolicę Kultury 2016.


Oprócz marszałka Całbeckiego w gronie honorowych patronów wydarzenia znaleźli się Adam i Izabela Małyszowie, poseł do Parlamentu Europejskiego Tadeusz Zwiefka, senator Jan Wyrowiński i astronom Aleksander Wolszczan. Festiwal wspiera finansowo samorząd województwa. Więcej informacji na www.carillon.org.pl .