capoeira takiego co to jest
Definicja: pokaz walki słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Capoeira - co to takiego?

Słownik: Dwie osoby w kole wykonują kopnięcia, uderzenia i akrobacje. W koło stoją ludzie śpiewając i klaszcząc... Co to? Taniec, sztuka czy jakiś markowany pokaz walki?
Definicja: Capoeira

Capoeira to jest połączenie sztuki walki, akrobatyki, obiektów tańca, rytmu i muzyki. Capoeira jest sportem, jest częścią kultury afrobrazylijskiej, jest grą, jest radością... jest metodą na życie!

Taniec

Przeciętny człowiek może natknąć się na Capoeira na różnego rodzaju imprezach gdzie jest ona prezentowana w formie pokazów, show czy otwartych zajęć. Widząc piękne akrobacje, taneczne ruchy zgrane z muzyką, okrężne kopnięcia i efektowne uniki łatwo jest dojść do prostego wniosku: „to taniec nie mający nic wspólnego z walką realną”. Na tego typu pokazach bardzo regularnie Capoeiristas (osoby ćwiczące Capoeira) decydują się na taką formę show właśnie z tego powodu, iż jest ona w najwyższym stopniu efektowna.

Sztuka walki

Na regularnych zajęciach adept Capoeira na początku uczy się panowania nad własnym ciałem, ćwiczy koordynację i zdobywa kondycję. Później przychodzi czas naukę uderzeń i kopnięć przydatnych w realnej walce. Edukacja samoobrony jest istotnym elementem zajęć Capoeira.

Markowanie walki znaczy jej sublimację, okiełznanie własnej siły. Nie chodzi o to, tak aby uderzyć czy powalić przeciwnika... ciosy się wyprowadza i wstrzymuje. Na tym bazuje prawdziwe zwycięstwo.

Bardzo regularnie jest tak, iż te tak zwany niebrzydkie i szybkie zarazem kopnięcia i uderzenia dosięgają celu (głowy albo korpusu partnera) więc Capoeiristas muszą umieć się przed nimi obronić i efektywnie wyprowadzić kontratak.

Muzyka i kultura

Capoeira jest ściśle związana z muzyką. Muzyka jest bardzo istotną jej częścią. to jest specyficzna muzyka, którą gra się na szablonowych brazylijskich instrumentach (berimbau, atabaque, pandeiro, agogo, reco-reco). Muzyka ta nadaje tempo grze Capoeira i ustala jej formę. Edukacja gry na instrumentach i edukacja szablonowych brazylijskich pieśni Capoeira jest elementem regularnych treningów Capoeira.

„..odsłania się powoli tak jak dawna wiedza «Czarnej Afryki»... to sam zawodnik musi odkryć czym Capoeira jest”

Sport i zdrowy tryb życia

Treningi Capoeira są silnie zorientowane na rozwój psychofizyczny adepta. Regularne zajęcia rozwijają kondycję fizyczną, dają wysportowana sylwetkę, gibkość i siłę. Przynoszą radość, wyrabiają relaks, wiarę w siebie i poprawiają koncentrację i dobre samopoczucie. Na zajęciach promujemy zdrowy styl życia i aktywny relaks.

Szacunek

Na zajęciach Capoeira nie ma mowy o podziałach z racji na wiek, płeć czy kolor skóry. Capoeira uczy szacunku. Uczy szacunku w relacji do siebie samego, do swoich partnerów, otoczenia, innej kultury, narodowości czy koloru skóry. Uczy tolerancji i poszanowania cudzej godności.

źródło: http://www.kscapoeira.com/