fenomen duetu sempe goscinny co to jest
Definicja: lat 50. XX w słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Fenomen duetu Sempe & Goscinny, czyli świat widziany oczyma Mikołajka

Słownik: Co powstaje, gdy spotyka się dwóch znakomitych rysowników i jeden z nich postanawia napisać książkę o małym, francuskim chłopcu, żyjącym we Francji lat 50. XX w.?
Definicja: Wizerunek świata, widzianego oczyma dziecka jest dostępny zarówno w poezji polskiej jak i międzynarodowej. Na pewno do w najwyższym stopniu poczytnych i znanych utworów tego rodzaju należą Oskar i pani Róża Erica Emmanuela Schmitta czy także Cień wiatru Carlosa Ruiza Zafona. Myślę, iż warto zwrócić uwagę również na serię książek o francuskim chłopcu, Mikołajku, których autorem jest Rene Goscinny (francuski rysownik urodzony w rodzinie polskich emigrantów, autor między innymi kultowych komiksów o Asterixie czy także Lucky Luke’u) wraz ze swoim przyjacielem, Jeanem Jacques Sempe, ilustratorem serii.
Dotychczas ukazało się sześć książek: Mikołajek, Rekreacje Mikołajka, Mikołajek i inne chłopaki, Wakacje Mikołajka, Mikołajek ma kłopoty a również Nowe przygody Mikołajka.
Bohaterem jest tytułowy Mikołajek, chłopiec mieszkający we Francji. Opisuje on rozmaite historie ze swojego codziennego życia z dziecięcego punktu widzenia, w pierwszej kolejności skupiając się na przygodach szkolnych. Prawdziwą perełką serii są komiczne rysunki Sempe. W połączeniu z niesłychanie zabawnym, dowcipnym stylem sprawia to, iż czytelnik mimowolnie uśmiecha się nad książką, a wybucha śmiechem, gdy dochodzi do końca opowiadania, najczęściej zwieńczonego mistrzowską, dziecięcą puentą bohatera. Co więcej, jego spostrzeżenia okazują się zaskakująco trafne: Mikołajek więc nie tylko wprawia w doskonały nastrój, pełen cudownego dystansu do świata dorosłych, lecz również skłania do osobistej refleksji.
Nie sposób przytoczyć najpiękniejsze (czytaj: najśmieszniejsze, opisujące najlepiej podpatrzone sytuacje) ustępy, bo charakterystyczny smak oddać może li i jedynie lektura całego dzieła bądź całego opowiadania, do której z tego miejsca serdecznie zachęcam wszystkich- bez względu na wiek. Dochodzę do wniosku, iż w dzisiejszym świecie, którym rządzi pęd i postęp, urocza postać naiwnego, rozbrajającego Mikołajka jako krytycznego, niewinnego obserwatora świata dorosłych jest tym, czego potrzebujemy w najwyższym stopniu, aby samemu spojrzeć na siebie z boku i wyciągnąć z tego konstruktywne wnioski. Oprócz tego, Mikołajek jest świetną lekturą na co dzień, i ten dobry, i ten niedobry, ponieważ przenosi czytelników w fantastyczny, śmieszny, a zarazem- realny świat, zaś jego przesłanie i opisane sytuacje nadal bawią i wzruszają, aczkolwiek bohater został powołany do życia we Francji lat 50. XX w. Co zatem powstaje z tak niezwykłego duetu rysowników? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w ich wspólnym dziele.