przeczytaj czytać co to jest
Definicja: Prof. literatury napisał poradnik o tym jak wypowiadać się o książkach, których się nie.

Czy przydatne?

Co znaczy Przeczytaj, by nie czytać

Słownik: Prof. literatury napisał poradnik o tym jak wypowiadać się o książkach, których się nie czytało
Definicja: Jeżeli nie czytałeś klasyki światowej literatury a nie chcesz wyjść na nieuka to musisz sięgnąć po książkę “Comment Parler des Livres que l’on n’a pas Lus” (Jak mówić o ksiażkach, których się nie czytało). Autor, Pierre Bayard, będący profesorem literatury na Sorbonie, twierdzi, iż umiejątność wypowiadania się o książkach, nawet jeżeli się ich nie czytało jest umiejętnością porządaną a nieznajomość literatury to żaden powód do wstydu. Jak twierdzi Bayard, sam wielokrotnie odnosi się w wykładach i rozmowach do książek których sam nie czytał. Sądzi jednak, że to w ogóle nie dewaluuje jego opinii.

podręcznik już stała się bestsellerem we Francji, a jej tłumaczenia mają się ukazać niebawem. Jej efekt niewątpliwie obnażył interesujący problem. Wielu ludzi chce mieć zdanie na temat dzieł światowej literatury. Tylko po co, skoro ich nie czytali? Czy jednak potępiać ich za to, iż chcą uchodzić za oczytanych niekoniecznie nimi będąc? A może chodzi tu tylko o poczucie winy, którego będzie się można pozbyć czytając książkę Bayarda.

Na usprawiedliwienie nieczytających "czytelników", warto przypomnieć iż i sami pisarze regularnie pisali o wydarzeniach których nie byli świadkami i o miejscach w których nie byli. Przecież sam Sheakespeare prawie nigdy nie opuścił Anglii.

Graham Greene napisał “Pociąg do Stambułu” aczkolwiek sam do niego nie dotarł. Akcja tej powieści toczy się w Orient Expressie jadącym w belgijskiej Ostendy do Stambułu. Greene chciał przejechać pociągiem na tej trasie, jednak linie kolejowe odmówiły mu darmowego biletu. Za swoje fundusze autor mógł jedynie dojechać do Kolonii. Nie przeszkodziło mu to jednak w opisach zabytków tureckiego miasta.

W ostatniej powieść Jonathana Franzena “Korekty”, możemy przeczytać, iż dzisiejsza Litwa to państwo chronicznych niedoborów węgla i elektryczności, w którym regularnie dochodzi do strzelanin, a jej mieszkańcy opierają własną dietę na końskim mięsie. Mimo to, >>podręcznik zdobyła w 2001 r. prestiżową nagrodę National Book Award. Zaś ambasador Litwy zaprosił pisarza na pierwszą wizytę w państwie który przedtem opisał.

Kto wie, być może >>>podręcznik Bayarda przyczyni się do wzrostu czytelnictwa, przez uświadamianie rozległych braków. Na koniec, musze przyznać iż sam jej jeszcze nie przeczytałem, lecz znając podejście autora do sprawy, myśle iż mi to wybaczy. Czy ją przeczytam? Chyba nie mam jeszcze wystarczającego poczucia winy.