nowoczesne projekty domów co to jest
Definicja: interesujących szczegółów na temat tego typu projektów słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Nowoczesne projekty domów.

Słownik: Właśnie wraz ze własną rodziną myślisz o budowie nowego domu? Jeżeli interesują Cię nowoczesne projekty domów to w tym artykule dowiesz się wielu interesujących szczegółów na temat tego typu projektów.
Definicja: Nowoczesne projekty domów to nie tylko projekty domów ze szkła i stali. To również projekty domów stworzone wedle zasadami ekonomii, ergonomii i sprawdzonymi wzorcami zapewniającymi komfort codziennego życia. Nowoczesny projekt domu pozwala na zbudowanie budynku, w którym wszyscy domownicy i goście czuć się będą swobodnie, a ich życia nie będą uprzykrzać irytujące drobiazgi.
W nowoczesnym projekcie uwzględniono nie tylko usytuowanie pomieszczeń domu względem stron świata, ich wzajemne powiązania, wygodną komunikację i odpowiednie naturalne oświetlenie, lecz również właściwe mechanizmy ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji. Nowoczesne projekty domów uwzględniają zarówno użycie współczesnych materiałów budowlanych (beton komórkowy, ceramika poryzowana, wełna kamienna) jak i najnowszych technologii. Przy powstawaniu nowoczesnego projektu domu współpracują ze sobą pod czujnym okiem architekta eksperci z różnych dziedzin: konstruktor, projektant instalacji, architekt wnętrz, ogrodnik, żeby wytwór finalny – nowoczesny projekt – spełniał oczekiwania przyszłego użytkownika domu. Nie można ukrywać, iż wraz ze zmianą sposobów i tempa życia ludzi, wymienia się sposób w jaki chcieliby oni mieszać. Aktualnie nie sprawdzą się układy pomieszczeń w domu znane z historycznych realizacji. A zatem nie projektuje się domów z pokojami w amfiladzie, wielkich wysokich pomieszczeń ogrzewanych jedynie ciepłem kominka. Nawet jeżeli wznosi się dom o bryle przypominającej dawny dwór szlachecki, próżno szukać w nim sieni, alkierzy i komór. Nowoczesny projekt domu odzwierciedla styl życia współczesnego człowieka i jego rodziny. Obecnie panujące zasady projektowania mówią o „strefowaniu” funkcji domu. I tak zauważyć można wyraźny podział na cześć domu wspólna dla wszystkich domowników i dostępną dla gości. Znajdziemy tu przestronny zazwyczaj hol, salon z kominkiem, jadalnię i kuchnię. Rozmiar i wzajemne powiązania tych regionów zależą od kubatury i powierzchni całego domu i od zamożności inwestora. Program funkcjonalny wspólnej – tak zwanej dziennej części domu – wzbogaca regularnie biblioteka, przychodnia czy pokój do pracy. Aktualnie regularnie projektuje się również coś na kształt domowego studia filmowo-muzycznego, osobnego pomieszczenia do oglądania telewizji, videoów, słuchania muzyki. regularnie w domu pojawiają się miejsca do rekreacji – domowe studio fitness, basen czy sauna. W drugiej strefie, zwanej „nocną” bądź „prywatną” znajdują się sypialnie mieszkańców i towarzyszące im łazienki, garderoby, schowki i tak dalej jeżeli dodamy to tego cześć gospodarczą domu: kotłownię, pralnię z suszarnią, spiżarnię i garaż – program funkcjonalny projektu domu staje się integralną całością. Od zdolności architekta zależy jak funkcja spełniająca oczekiwania przyszłego mieszkańca domu zostanie „ubrana” a więc jak dom będzie wyglądał.
Mówiąc: „nowoczesne projekty domów” najczęściej mamy jednak na myśli domy o współczesnym wyglądzie. Na kroku wybierania projektu i zastanawiania się nad budową, przyszły inwestor myśli w pierwszej kolejności o bryle domu, o jego elewacjach, nawet o materiałach wykończeniowych, rzadziej zastanawiając się nad układem pomieszczeń wewnątrz i wzajemnych ich stosunkach, pozostawiając to ostatnie architektowi. Dobry projektant zdaje sobie sprawę, iż sam efektowny wygląd domu to zbyt niewiele dla miejsca, będącego schronieniem i azylem. Nowoczesny projekt domu musi harmonijnie i w sposób wyważony łączyć funkcjonalność i urodę.
aczkolwiek to może trochę zaskakujące, posiadanie własnego domu jest marzeniem nie każdego człowieka. A dla wielu, pragnienie to zawiera się w sielankowym obrazie - rysunku dziecka - dom o białych ścianach, czerwonym dachu i ceglanym kominie, otoczony kwiatowym, barwnym ogródkiem, okolonym drewnianym płotem. Urzeczywistnienie tego marzenia nie jest w ogóle takie trudne. Właściwie problem sprowadza się do posiadania odpowiednich zasobów finansowych. To czy pochodzić one będą z oszczędności, kredytu bankowego czy innych źródeł (bogaci przodkowie...) nie jest celem tych rozważań,
Pierwszym krokiem jest wybór terenu, na którym stanie dom. Lokalizacja, kształt działki, rodzaj terenu i gruntu determinują gdyż w dużej mierze charakter i konstrukcję przyszłego budynku. W wielu terenach obowiązuje określony rodzaj zabudowy, kształt i kąt nachylenia dachu, kolor i rodzaj pokrycia, wysokość budynku, rozmiar okapów i tak dalej Nie na każdej działce zbudować można dom parterowy – wymaga on odpowiedniej przestrzeni, nie na każdej dom z piwnicą, nie wszędzie dom z płaskim dachem. Zanim więc kupimy działkę zorientujmy się czy nasz dom – pragnienie będzie mógł na niej stanąć.
kolejny krok to projekt domu. Nie warto na nim oszczędzać. Wydatek dokumentacji stanowi niewielki proc. wydateków całego przedsięwzięcia budowlanego, a dobrze wykonany nowoczesny projekt umożliwi nam sprawniejsze, szybsze, a co za tym idzie, tańsze budowanie. Pierwszym krokiem jest precyzyjne ustalenie potrzeb, tak aby dom, który zbudujemy, odpowiadał w pełni oczekiwaniom, jakie wobec niego mamy. Nie będziemy zadowoleni z domu za małego, a za spory pochłonąć może zbyt sporo środków finansowych. Jeśli decyzja, czego rzeczywiście potrzebujemy, wydaje się być zbyt trudna, nie od rzeczy będzie skorzystanie z rady fachowca – architekta. I w ogóle nie przesądza to o konieczności zamówienia indywidualnego projektu. Z bogatej oferty tak zwanych „projektów gotowych” z pewnością uda się wybrać jakiś interesujący. Warto wiedzieć, iż w przeważającej większości projekty te są rezultatem długich doświadczeń w projektowaniu i współpracy z różnymi inwestorami, a rozwiązania funkcjonalne i techniczne w nich zawarte dają gwarancję rzetelności i ekonomiczności. Projekty typowe odpowiadać mają gdyż na oczekiwania statystycznego klienta. I >aczkolwiek możemy poczuć się nieswojo, kiedy okaże się, iż nasze wymogi nie są nadzwyczajne, warto zaufać doświadczeniu autorów tych projektów.
Należy zdawać sobie sprawę, iż dobór materiałów, zarówno podstawowych, czyli konstrukcyjnych i wykończeniowych, przesądza o kosztach wybudowania całego domu. Różne materiały, różne wydatki wykończenia wreszcie różny wydatek utrzymania ( w pierwszej kolejności ogrzania) budynku. Wielka oferta rynkowa pociąga za sobą decyzje finansowe przesadzające o kosztach budowy i eksploatacji.
Fundamenty – podstawa każdego domu muszą być dopasowane do rodzaju gruntu i terenu działki. Najczęściej wykonuje się aktualnie fundamenty betonowe, zbrojone. Nie należy zapominać o wykonaniu starannych izolacji przeciwwilgociowych. Następnym krokiem w budowie są ściany fundamentowe. Tutaj wybierać można między różnymi materiałami. W domach jednorodzinnych to są najczęściej ściany murowane z bloczków betonowych – niedrogie i łatwe w wykonaniu. Podobnie ściany betonowe albo żelbetowe wylewane – solidne i proste do wykonania systemem gospodarczym, a w Polsce takim systemem wciąż najczęściej buduje się domy. Niezależnie od tego jaką podejmiemy decyzję (lub podejmie ją za nas projektant) pamiętać o starannym wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej i to zarówno poziomej, na ścianach i pod posadzką, jak i pionowej. Bez względu na rodzaj użytej technologii, od szczelności tej izolacji zależy trwałość budynku. W najwyższym stopniu znany i dostępny sposób izolowania to lepik asfaltowy i papa, lecz coraz częściej służące są nowoczesne, bardzo „wyspecjalizowane” materiały: modyfikowane papy bitumiczne, folie gładkie i tłoczone, membrany z kauczuku syntetycznego czy materiały bentonitowe.
Ściany zewnętrzne a więc to co przesadza o ciepłochronności domu. Wybierać można między rozmaitymi materiałami, w najwyższym stopniu dostępne są jednak ściany ceramiczne, murowane, a spośród nich, w najwyższym stopniu chyba ekonomiczne ściany dwuwarstwowe, w których warstwę nośną stanowią pustaki, a ocieplającą styropian albo wełna mineralna. Ścianę taką w miarę łatwo jest zbudować unikając błędów. Ściana jednowarstwowa wymaga wysokiej staranności wykonania i specjalnej zaprawy ciepłochronnej, a przy budowie ściany trójwarstwowej łatwo popełnić błędy (nieciągła izolacja cieplna, źle osadzone kotwy). Wykończenie zewnętrzne ścian to nowoczesny tynk cienkowarstwowy o praktycznie nieograniczonej palecie barw, rzadziej okładzina naturalna bądź z tworzywa sztucznego. Od wewnątrz najtańszy tradycyjny tynk cementowo-wapienny, tynk gipsowy (lub płyty gipsowo-kartonowe. Przewody kominowe wykonać można również tradycyjnie, murując je z cegły, kształtek kominowych i uzupełniając wkładami kominowymi ze stali kwasoodpornej (w przewodach dymowych i spalinowych) (lub użyć jednego z nowoczesnych mechanizmów kominowych. Ściany wewnętrzne nośne muruje się z pustaków ceramicznych albo z cegły, ściany działowe najlepiej wykonać w systemie lekkiej zabudowy: z płyt gipsowo – kartonowych na szkielecie stalowym albo drewnianym. Takie ściany dobrze izolują akustycznie, są szybkie i łatwe w budowie, lekkie i bardzo „elastyczne” – można je dowolnie kształtować. Następnym elementem konstrukcyjnym jest strop. Najłatwiejsze i najtańsze w polskich warunkach jest wykonanie wylewanej płyty żelbetowej, >aczkolwiek w domach jednorodzinnych dość regularnie stosuje się również stropy gęstożebrowe różnego typu (Terriva, Fert) (lub stropy drewniane.
Zwieńczenie domu stanowi dach. Konstrukcja dachu – więźba, wciąż najpopularniejsza jest klasyczna więźba ciesielska, >aczkolwiek coraz częściej stosuje się gotowe wiązary z desek, tańsze i łatwiejsze do wykonania. Pokrycie dachu przesadza o charakterze całego domu. Praktycznie nieograniczone możliwości wyboru rodzaju i koloru przyprawić mogą o zawrót głowy. jeżeli zależy nam na trwałości i estetyce warto zdecydować się na dachówkę ceramiczną. Wśród bogatej oferty rynkowej wybrać można odpowiedni kolor i kształt. Nie musimy ograniczać się do klasycznej czerwonej, >aczkolwiek taka najczęściej kojarzy się z domem. Do koloru dachówki dobieramy kolor obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych. Najlepiej wybrać rozwiązanie systemowe, które zapewnia niezawodność poprzez lata użytkowania. Nadzwyczajnie istotne jest staranne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej poddasza. Nie należy zapominać o warstwie folii paroszczelnej od wewnętrznej strony (nie dopuszcza do zawilgocenia izolacji ciepłochronnej wilgocią pochodzącą z wnętrza domu), ani o warstwie wysokoparoprzepuszczalnej od strony zewnętrznej. No i o szczelinie wentylacyjnej, umożliwiającej swobodny przepływ powietrza pod warstwą zewnętrznego pokrycia dachu.
W domach piętrowych (lub parterowych z użytkowym poddaszem, a takie wznosi się najczęściej wykonuje się zazwyczaj schody zabiegowe, ponieważ zajmują najmniej miejsca. Schody takie zbudować można jako schody monolityczne, żelbetowe realizowane na budowie (lub jako samonośne, drewniane zrobione na zamówienie i zmontowane poprzez wyspecjalizowana ekipę. Te drugie dają gwarancję trwałości i wygody użytkowania.
by dom należycie spełniał własne zadanie, dobrać trzeba odpowiednio okna, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. W projekcie określony jest max. współczynnik przenikalności cieplnej dla okien, drzwi balkonowych i wejściowych. Powinniśmy więc zdecydować się na stolarkę co najmniej o takich parametrach, a to czy będzie ona drewniana, z tworzywa sztucznego, czy może aluminiowa zależy od indywidualnych preferencji. Ogranicza nas oferta rynkowa i zasobność portfela.
Niebagatelne znaczenie dla wydateków budowy i później eksploatacji domu mają instalacje wewnętrzne: elektryczna, gazowa, ciepłej i zimnej wody i kanalizacja. W dobrym projekcie znajdziemy je wszystkie. Warto wykonać je z nowoczesnych materiałów i poprzez wyspecjalizowanych i sprawnych wykonawców, >>by zapewnić sobie wygodę korzystania z nich i trwałość ich działania.
Wewnętrzne wykończenie domu określone bywa w projekcie bardzo schematycznie – tylko w niezbędnym zakresie. Tylko od inwestora zależy ile zechce zainwestować w to, co ostatecznie przesądzi o statusie wnętrz, a z powodu o jakości mieszkania. Wybór materiałów wykończeniowych jest w zasadzie nieograniczony. Rynek spełnia najniezwyklejsze zachcianki i oczekiwania. Materiały podłogowe: różne rodzaje podłóg drewnianych, panele, ceramika, kamień czy gres, również wykładziny tekstylne pozwalają na kształtowanie wnętrz o rozmaitym charakterze i właściwościach. Podobnie jest z materiałami na ściany czy ceramiką sanitarną. Czasem warto również i na tym etapie skorzystać z pomocy fachowca – architekta bądź architekta wnętrz. Pomóc to może w zaaranżowaniu przestrzeni w taki sposób, aby była ona spójna, wywoływała wrażenie harmonii i ładu. Nawet dobór kolorystyki podłóg i ścian, a również dodatków przesadzających o charakterze pomieszczeń takich jak tkaniny czy meble warto powierzyć osobie kompetentnej. Na koniec pozostaje tylko zaplanowanie terenu wokół domu. Starannie dobrane rośliny w ogrodzie czy zwyczajnie zadbany trawnik umieją znakomicie wpłynąć na podniesienie estetyki budynku. Przedmioty małej architektury: ogrodzenie, śmietnik, podjazd czy zewnętrzne schody, umiejętnie wykończone, wzbogacają otoczenie domu i jeżeli tworzą z nim harmonijną całość, wspólnie pozytywnie oddziałują na krajobraz najbliższej okolicy. A przecież każdy marzy o tym, aby jego dom był piękny i wygodny.
Budujmy domy wg dobrych projektów, z dobrych, solidnych i trwałych materiałów, domy na miarę naszych potrzeb i marzeń, domy piękne i w pięknym otoczeniu
  • Dodano:
  • Autor: