jesteśmy podglądaczami życie co to jest
Definicja: stopniu zainteresowany drugim człowiekiem słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Czy jesteśmy podglądaczami i życie innych nas interesuje?

Słownik: Wg Bergera socjolog to osoba intensywnie, stale, bezczelnie zainteresowana poczynaniami ludzi. Lecz czy w XX-XXI wieku to socjolog jest w najwyższym stopniu zainteresowany drugim człowiekiem?
Definicja: Każdy z nas ma sąsiadkę, koleżankę czy ciotkę, która zawsze chętnie i skrupulatnie opowie nam, co odbywa się u Zdzisia, kto z kim się rozwiódł i dokąd jedzie na wakacje. Kto nie lubi niewinnych pozornie ploteczek?

Będzie nam lepiej na duszy, jeśli się dowiemy, iż Kaśka po porodzie tak się roztyła, iż wygląda jak wieloryb. A gdyby tak każdego dnia być na bieżąco z „extra nowinami” dzięki włączeniu telewizora? I tak także zresztą jest. Mam na myśli reality show. I myślę, iż absolutnie każdy miał styczność z takim rodzajem programu.

Pomijając już fakt, iż niektóre reality shows były faktycznie ekstremalne, takie jak Agent czy Big Brother, kiedy to przewarzająca część uczestników po dłuższym czasie przebywania tylko i wyłącznie w swoim towarzystwie dostawało schiz. Lecz taki program jak "Taniec z gwiazdami" także ma przedmioty reality show. A ludzie wprost szaleją widząc, jak gwiazdy w pocie czoła trenują tańce towarzyskie.

Jak tj., iż lubimy podglądać innych ludzi? Im więcej romansów, kłótni, kłopotów, tym oglądalność wzrasta. Oczywiście, są i przeciwnicy takiej komercji, mówiący iż takiego typu programy są zwyczajnie prymitywne. Lecz tak aby wyrobić sobie taką opinię musieli obejrzeć aczkolwiek jeden odcinek.

jeżeli przyjrzymy się ramom programowym na jesień, przewarzająca część stacji telewizyjnych proponuje nam reality show. Taniec na lodzie, Taniec z gwiazdami, czy także Nowy Big Brother, Wymiana Żon. Czy my faktycznie będziemy to oglądać? Czy faktycznie nie mamy nic innego do roboty?

Nie mam nic przeciwko oglądaniu tego typu programów, pod warunkiem, iż mamy do tego zdrowy dystans i potrafimy znaleźć chwilę na swój rozwój, na własną pracę, na relaks. W przeciwnym razie nasza egzystencja nie ma najmniejszego sensu