nowoczesny transport publiczny co to jest
Definicja: funkcjonowania transportu publicznego na świecie słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy ?Nowoczesny? transport publiczny

Słownik: Od czego zależy czy funkcjonujący aktualnie transport publiczny możemy nazwać nowoczesnym bądź przestarzałym?. Co zmieniło się w podstawach funkcjonowania transportu publicznego na świecie?.
Definicja: Na te pytania jest prosta odpowiedź. Nareszcie dzięki licznym zmianom ustrojowym i mentalności ludzi, wygrywa koncepcja która mówi iż transport publiczny jest dla ludzi z niego korzystających a Ci ludzie są klientami. W zasadzie nic dziwnego, prawda?. Jednakże jeszcze w większości miast w Polsce jest inaczej. To co świat dostrzega za niezbędną zmianę z podejścia do pasażera jako użytkownika na rzecz klienta u nas niestety nie ma racji bytu. Oczywiście o nowoczesności transportu publicznego możemy mówić w odniesieniu do nafaszerowania tegoż nowoczesnymi systemami jak np.: wiadomością pasażerską o aktualnym stanie rozkładu jazdy, elektroniczne bilety, monitoring, i inne. Jednakże nic nie zmienią te zaawansowane mechanizmy jeśli nie zmieni się sposób podejścia zarządców, organizatorów i przewoźników transportu publicznego w relacji do osób które z tegoż korzystają.

Jak jest aktualnie w większości miast w Polsce?. Oczywiście wszystko jest załatwiane wedle prawem i zamówieniami publicznymi. Organizator transportu ogłasza przetarg na obsługę danej linii komunikacyjnej w mieście i jedynym kryterium w takim przetargu jest cena. Dlaczego żaden z operatorów nie dba o swoich klientów i nie weźmie na siebie ciężaru odpowiedzialności i napisze wymogi odnośnie pojazdów i metody realizacji tego transportu precyzyjnie i wedle wymogami klientów?. Nie wierzę iż w swoich szeregach nie mają znakomitych specjalistów którzy mogli aby przygotować takie dokumentacje. Lecz po co?. Przecież nie istotne czy będzie jeździł zdechły 20 lat temu w Indiach Ikarus czy nowy MAN to ludzie i tak są zmuszeni jeździć. Transport publiczny jest bardzo istotną komórką w sprawnym funkcjonowaniu miasta. Zapewnienie potrzeby przemieszczania się człowieka jest jedną z podstawowych potrzeb i powinna być wykonywana na określonym (w domyśle wysokim) poziomie.

aktualny kierunek zmian w transporcie publicznym wskazuje na otwarcie się dla nowych rynków. Jeżdżące autobusy nie tylko będą transportować ludzi i ładunki lecz również będą swoistymi generatorami energii. Trudno w to uwierzyć lecz tak będzie. Zasada zrównoważonego rozwoju która przyświeca wszystkim działaniom podejmowanych w państwach UE w uproszczeniu mówi: jeśli nabrudziłeś to musisz to zrekompensować. Nie można wciąż tylko żądać. Sporo państwoów europejskich poczyniło właśnie taki pierwszy krok przez mentalne podejście do swoich klientów a nie użytkowników. Konsekwencje tych zmian możemy obserwować przez rozwijający się rynek autobusowy, kolejowy, tramwajowy a również po ilości mechanizmów ok. transportowych o których wspominałem.

następną pozytywną rzeczą w tej zmianie to jest, iż klient jeśli jest zadowolony z usługi wraca i gotów jest zapłacić również za inne rzeczy tego sprzedawcy. Któż z nas nie zna marki NOKIA, LG, co wywołało iż są znane w całej Polsce?. To iż mają setki tysiące zadowolonych klientów.
A teraz proszę powiedz na głos - jak nazywa się przewoźnik w twoim mieście?. WPK, MPK, czy jak to było?. Ogromne zaorane pole bez swojej tożsamości!. Brak marki!. Paradoks prawda?. A przecież mają tylu użytkowników?!. Na szczęście mamy wiele w tej dziedzinie do zrobienia i otwarte pole do popisu.

Pamiętajmy nie jesteśmy użytkownikami a klientami korzystającymi z transportu publicznego. I jak każdy klient mamy wymóg znać nasze prawa i wymagania.