marzenia zwyciężają strach co to jest
Definicja: „To sposobność spełnienia marzeń sprawia, iż życie jest tak fascynujące” Paulo Coelho.

Czy przydatne?

Co znaczy Marzenia zwyciężają strach

Słownik: „To sposobność spełnienia marzeń sprawia, iż życie jest tak fascynujące”
Paulo Coelho „Alchemik”

Definicja: Zauroczona powieścią „Weronika postanawia umrzeć” sięgnęłam po następny utwór Paulo Coelho „Alchemik”. Podobnie jak ostatnio, nie rozczarowałam się warsztatem autora.

„Alchemik” to niesamowita historia pasterza o imieniu Santiago. Santiago poświęcił wszystko, co posiadał, aby odnaleźć skarb, który ukazał mu się we śnie. Aczkolwiek sporo razy wątpił w jego odnalezienie, to za każdym wspólnie pojawiał się ktoś, kto zwracał mu nadzieję i kierował do celu. Mimo, iż poświęcił sporo, to zyskał jeszcze więcej, ponieważ uwierzył Własnej Legendzie.

„Alchemik” to baśniowa, alegoryczna powieść, która pokazuje jak dotrzeć w głąb swojej duszy, omijając wszelakie pokusy i niepowodzenia, na które naraża nas życie. Akcja utworu jest bardzo zmienna. Chwilami wartka, chwilami powolna. To jest celowy zabieg, aby nie znudzić nas wyłącznie psychologią, ale również wprowadzić nutkę emocji, poczucia zagrożenia. Zdecydowanie akcja ustępuje pierwszeństwa kreacji Santiago. W pierwszej kolejności jego osoba budzi w nas sympatię i ducha walki o swoje marzenia i cele. Czytając powieść, mamy wrażenie, iż to my sami przemierzamy świat, aby odnaleźć ukryty skarb. Tak jak bohater, regularnie tracimy nadzieję, iż uda nam się do niego dotrzeć, a znów za chwilę jesteśmy pewni, iż tego dokonamy. Po przeczytaniu jesteśmy gotowi na odbycie podróży w poszukiwaniu naszych pragnień.

Coelho kapitalnie opisuje wszystkie miejsca, w których pojawia się bohater, co sprawia, iż nie odczuwamy nawet odrobinki znudzenia. Języków utworu, aczkolwiek pełny alegorii i symboli, wbrew pozorom jest bardzo prosty. Książkę czyta się niesamowicie lekko. Występowanie narracji trzecioosobowej całkowicie nie przeszkadza, aby utożsamić się z Santiago.

Gdy zaczęłam czytać „Alchemika”, nie byłam zbyt zachwycona powieścią. Wręcz poprzez pierwszych kilkanaście stron, śmiertelnie się nudziłam. Myślałam, iż będzie to następna fantastyczna, bezsensowna opowieść. Lecz myliłam się! Po dalszym zagłębieniu w tej lekturze, muszę przyznać, iż jestem nią w pełni oczarowana. Nigdy nie czytałam tak fascynującej, a zarazem psychologicznej lektury, dzięki której mogłam zajrzeć głęboko w siebie. Myślę, iż książkę można przeczytać w każdym wieku, lecz osoby dojrzalsze wyciągną z niej zdecydowanie więcej wniosków i przemyśleń. Faktycznie polecam :)