bezpieczne place zabaw co to jest
Definicja: raczej tak zwany urządzenia zabawowe (wydatek rzędu 4500-6500 zł za jedno urządzenie) i.

Czy przydatne?

Co znaczy Bezpieczne place zabaw.

Słownik: Trwają remonty wielu placów zabaw - ma to uczynić place zabaw bezpiecznymi. Urządzenia są modernizowane, w wielu sytuacjach zamontowane zostaną nowe, raczej tak zwany urządzenia zabawowe (wydatek rzędu 4500-6500 zł za jedno urządzenie) i huśtawki.
Definicja:

Przy tej okazji przyjrzeliśmy się szczecińskim placom zabaw. Subiektywnej ocenie poddano (w szkolnej skali 1-6) nie tylko gminne certyfikowane place zabaw, lecz przyjrzeliśmy się także osiedlowym miejscom przeznaczonym dla dzieci. Głównie skoncentrowaliśmy się na dwóch osiedlach: 1000-lecia w Krapkowicach i XXX-lecia w Otmęcie. Niestety wnioski nie są optymistyczne. Wyposażenie większości placów zabaw należących do spółdzielni mieszkaniowej stanowią stare, metalowe huśtawki, karuzele, drabinki, które posiadają wady projektowe i wykonawcze, jest to pułapki grożące zakleszczeniem się ciała dziecka.


Jak wyglądaja przeciętne bezpieczne place zabaw na miejskim osiedlu? Stare, skrzypiące huśtawki, zardzewiała zjeżdżalnia i coś żółtego imitującego piasek. Ohyda! Jak dziecko ma bawić się w takim miejscu? Ponadto od pewnego czasu pada pytanie o bezpieczeństwo na placach zabaw. Dlatego tak pozytywnie zaskoczony byłem faktem, że w Świętochłowicach, przy ul. Polnej tam gdzie były stare opony i połamane ławki powstał nowiutki plac zabaw. Kolorowe huśtawki z zabezpieczeniami, spora zjeżdżalnia i stół do tenisa stołowego przyciągają dzieciaki od rana do wieczoru. Z kolei maluszki buszują w piaskownicy tworząc w piachu. Zabaw i rozwój to główne cele jakie mają przed sobą place zabaw.


Urządzenia te montowane są regularnie na nawierzchniach twardych, co grozi bolesnymi konsekwencjami w przypadku upadku - bezpieczne place zabaw zabezpieczają przed taką ewentualność. Nie lepiej jest placami zarządzanymi poprzez gminy, które z reguły są dewastowane i bardzo słabo zaopatrzone. Negatywnym aspektem, który zaobserwowaliśmy jest uniformizacja. Na wielu placach zabaw ograniczono się do postawienia 'twierdzy', która jest wprawdzie urządzeniem uniwersalnym, lecz nie rozwiązuje wszystkich potrzeb dziecka,a tym bardziej nie zapewnia mu kompleksowego rozwoju, a przecież i to plac ma za zadanie. Brakuje urządzeń mniej statycznych, w pierwszej kolejności huśtawek, karuzel. Rzadkością jest także ogrodzenie placów zabaw. Prawdziwym ewenementem jest piaskownica przy Wspólnocie Mieszkaniowej nr 5, która otoczona jest drewnianym parkanem. Wedle założeniami pomysłodawców ma to w pierwszej kolejności chronić piaskownicę przed niepożądanymi wizytami psów. W przyszłości wokół parkanu mają wyrosnąć ozdobne rośliny, które nie tylko wzmocnią estetykę tego miejsca, lecz także pozytywnie wpłyną na komfort psychiczny bawiących się tu dzieci. Również znajdujący się w okolicy plac zabaw, który zaopatrzony jest w bardzo urozmaicony zbiór urządzeń zabawowych, wydaje się być promykiem nadziei na lepsze jutro najmłodszych

spółka Lars Laj oferuje właśnie bezpieczne i certyfikowane place zabaw (playgrounds z ang), gdzie nie ma takich uchybień jak wymienione powyżej.