kraków co to jest
Definicja: piwniczne knajpki i obwarzanki za złoty dwadzieścia. To moje miasto. To również miasto.

Czy przydatne?

Co znaczy Kraków to...

Słownik: ...Rynek z kawiarnianymi ogródkami. To Wawel, Kościół Mariacki i inne zabytki oblegane poprzez turystów. To korki na Alejach, jedyne w swoim rodzaju piwniczne knajpki i obwarzanki za złoty dwadzieścia. To moje miasto. To również miasto Romy Ligockiej.
Definicja:

Artystka urodziła się w żydowskiej rodzinie w okresie II wojny światowej. Jej świat zamykał się pomiędzy Wisłą, Rynkiem Podgórskim, a Płaszowem. Obserwowała go swymi sporymi, ciemnymi oczami najczęściej spod stołu, ponieważ nigdzie indziej nie czuła się bezpiecznie. Niemieckie oficerki, stanie całymi dniami na mrozie, czy namiastka jedzenia, którą natychmiast wypluwała to tylko początek traumy Holocaustu. Ligocka chce o tym mówić. O swym cierpieniu i smutku, o strachu i samotności. Począwszy od obrazu krakowskiego getta, które jako 3- letnie dziecko spędziła w piwnicy pod sklepem, artystka przedziera się poprzez wspomnienia w poruszającej autobiografii „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”. Dla niej Płaszów to nie Mc Donald’s i Castorama, a grób dla rodziny. Ulice śródmieścia to nie sklepy z kolorowymi wystawami, a labirynt aryjski, w którym za złote pierścionki szukało się ludzkiej życzliwości. By żyć. Lata szkolne to również bolesny moment dla Ligockiej. Wyśmiewana za żydowskie pochodzenie, zamykała się coraz bardziej w skorupę milczenia. Była odtrącona. Cicha. Chuda. Na swych dziecięcych barkach dźwigała ciężar opieki nad matką. Szukała wartości wyższych w socjalizmie, lecz odnalazła w nim tylko terror. Dopiero sztuka pozwoliła się jej otworzyć. Opowieść o rozwoju talentów, niecelnym małżeństwie, synu i podróżach, nawiązuje również do życia krakowskiej cyganerii, twórczości kuzyna Romana Polańskiego czy założenia sławnej „Piwnicy pod Baranami”. Jednak nawet w dorosłym życiu artystki, pojawiają się przykre wspomnienia z czasów wojny, które wpędzają ją w mocne uzależnienie od farmaceutyków.


Życiowa powieść w świecie, który znamy tylko z książek i videoów. Poruszająca do głębi. Przypomina o okrucieństwie wojny i czystkach, jakie popełniła w społeczności żydowskiej.