warto jeszcze kupować co to jest
Definicja: słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Czy warto jeszcze kupować mieszkania ?

Słownik: Przy tak galopujących ostatnio cenach mieszkań szczególnie rynku pierwotnym należy się nad tym dobrze zastanowić.
Definicja:

Czy podążać za zachciankami deweloperów stale podnoszącymi ceny, dzielnie wspieranych poprzez bankowców oferujących tak zwany ” niedrogie kredyty hipoteczne ” i producentami materiałów budowlanych, którzy także czują, iż bezkarnie mogą windować ceny. Podjecie tak ważnej życiowej decyzji wymaga rozwagi.
Należy pamiętać, iż Polacy kupują mieszkania raz czasem dwa razy w życiu. Transakcje te okupione są nie tylko stresem, lecz i ekonomicznym wyrzeczeniem,kredyt na 30-lat nie należy tu do rzadkości. Dlatego należy się dobrze zastanowić, zweryfikować oferty dostępne na rynku, poradzić się fachowców i liczyć, liczyć kapitał. Zakup mieszkania od zawsze był i będzie jeszcze poprzez sporo lat marzeniem realizowanym bardziej z konieczności niż przyjemności. Biorąc po uwagę jednak słabą kondycję finansową Polaków, tu same chęci nie wystarczą liczą się kapitał i to, co raz większe.
Deweloperzy sprytnie wykorzystując sztuczki marketingowe nakręcają spiralę popytu ograniczając podaż. Lepiej, gdyż sprzedać jeden czy dwa „ apartamentowce” i zarobić sowicie, niż kawałek osiedla. Pamiętajmy o tym, niebawem ogarnie Nas jesienna gorączka zakupów, wszystkie ceny będą wydawały się przystępne a oferty atrakcyjne. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie porównajmy perspektywy rozwoju mieszkaniowego rynku pierwotnego i wtórnego.
Pierwotny rynek mieszkaniowy rozwija się nadal agresywnie, deweloperzy nowe inwestycje sprzedają jeszcze na kroku realizacji, ceny wciąż rosną, aczkolwiek nie tak jak wiosną. W niektórych regionach państwie można już zaobserwować powolną stabilizację. Prognozowane roczne wzrosty cen nie będą już tak wysokie jak w 2006 r.. Oczywiście ich końcowa wartość zależeć będzie od regionu państwie, lokalizacji, wykończenia i solidności inwestora. Na rynku pojawia się już także mniej zamożnych klientów, krajowych i zagranicznych. Traktujących zakupy mieszkań jako lokata, liczących na sposobność uzyskiwania przychodów z najmu. gdyż zakup lokalu po aktualnych cenach, na kredyt z późniejszą opcją wynajmu jest już praktycznie nieopłacalny.
Prognozuję, , iż gorączka cenowa i nadmuchany balon deweloperski na rynku mieszkaniowym, który rozpoczął się w 2006 r., będzie się stabilizował pod koniec 2007 r., a w 2008 r. kiedy sporo z zakładanych inwestycji deweloperskich nie zostanie do końca zrealizowanych rynek odzyska równowagę.
Na rynku wtórnym obserwujemy również przyrost cen, aczkolwiek nie tak gwałtowny jak na rynku pierwotnym. Podaż utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Popyt uzależniony jest, co raz bardziej od umiejętności kredytowej przyszłych nabywców. Mieszkania w tym segmencie kupują ludzie o średnim statusie materialnym korzystający głównie z kredytów hipotecznych. Lokale kupowane są przede wszystkim na potrzeby swoje niż wynajem. Powodzeniem cieszą się tak jak od lat mieszkania położone w ciekawej lokalizacji i dobrze utrzymanych nieruchomościach,raczej 2-3 pokojowe o średnim metrażu. Ceny na tym rynku będą się etapowo normalizować. Wpływ na to będzie także miało uwłaszczenie się właścicieli mieszkań w zasobach spółdzielczych i wykup lokali komunalnych z bonifikatą. Apetyty sprzedających będą malały tak jak ceny na rynku pierwotnym. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym powinniśmy zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:
Prawne - czy własność lokalu nie budzi zastrzeżeń, czy nie ma obciążeń. Te wiadomości uzyskamy przeglądając obecny odpis z Księgi Wieczystej. Sprawdźmy, także, kto jest tam zameldowany i dopilnujmy aby się wymeldował przed transakcją (przed podpisaniem aktu notarialnego), ponieważ później będą poważne problemy z usunięciem niechcianego lokatora.
Ekonomiczne - zweryfikujmy wszystkie koszty dotyczące mieszkania. Sprawdźmy, kto zarządza nieruchomością, czy to jest profesjonalny zarządca z licencją, dowiedzmy się,
jakie są plany odnośnie przyszłości budynku, jakie będą remonty, jaka będzie kalkulacja stawek czynszu i pozostałych opłat. Skontrolujmy, koszty za media i czy nie ma zadłużeń.
Techniczne - dokonajmy szczegółowego przeglądu technicznego lokalu, i części wspólnych budynku. Zwrócimy uwagę na wszelakie instalacje i ich stan, stolarkę okienną, drzwiową, posadzki, tynki.
Zakup mieszkania jest inwestycją szczególną, dlatego także nie wstydźmy i nie bójmy się je precyzyjnie sprawdzić, o wszystko pytać właściciela, zarządcę czy także pośrednika.w razie stwierdzenia jakiś uchybień twardo negocjujmy cenę zakupu. Mieszkania na rynku pierwotnym czy wtórnym kupować zawsze warto, byle aby za rozsądną cenę i na uczciwych warunkach.

Tomasz Błeszyński- Doradca Rynku Nieruchomości

30 lipca 2007 r.

  • Dodano:
  • Autor: