pecunia olet co to jest
Definicja: Pieniądz nie śmierdzi miał powiedzieć cesarz Wespazjan. O rozdawnictwie IVRP przy okazji.

Czy przydatne?

Co znaczy Pecunia non olet

Słownik: "Pieniądz nie śmierdzi" miał powiedzieć cesarz Wespazjan. O rozdawnictwie IVRP przy okazji ludzkich tragedii.
Definicja: Jest mi niezmiernie przykro, iż w wypadkach giną górnicy, pielgrzymi czy fani gołębi, a ofiary trąby powietrznej pod Częstochową tracą dach nad głową. Ostatnimi czasy może się wydawać, iż kancelaria premiera i prezydenta cierpi na nadmiar pieniędzy, albowiem szasta nimi na lewo i prawo. Dziś w sieci pojawiła się wiadomość, iż poszkodowani spod Częstochowy otrzymają w sumie blisko 15 mln złotych. Ponad 100tys. od osoby otrzymają rodziny poszkodowanych w sytuacji autokaru we Francji (co daje w sumie bagatela 5mln złotych!).

Można mi zarzucić, iż solidarność socjalna to dla mnie jedynie puste słowa, jestem nieczułą świnią i co tam sobie jeszcze tylko chcecie. Jednak prawie wszyscy wspomniani ludzie dostaną albo już dostali środki finansowe z innych źródeł: ubezpieczenie OC autokaru, ubezpieczenie domu i tym podobne Środki jak można się domyślać w ogóle niemałe. A jeśli nie otrzymają to najpewniej tylko ich wina. No tak... Lecz skąd moje oburzenie?

Otóż czym się różni tragiczna śmierć górnika od nagłej śmierci kogoś z moich bliskich? Dlaczego [abstrahując] jeśli zostałem ranny w sytuacji samochodowym nie dostanę pieniędzy płynących strumieniem wprost z kancelarii któregoś z braci Kaczyńskim? Co odróżnia taki wypadek w którym wjechał we mnie pijany kierowca od tych wyżej wspomnianych? Ponieważ wydaje mi się, iż jedynie zasięg zjawiska (nareszcie mogła zginąć maksymalnie 1 osoba, a nie 50) i brak szumu medialnego. Albowiem takich hipotetycznych wypadków jak mój na dzień wydarzają się nieraz dziesiątki, a wówczas nikt specjalnie nie przejmuje się poszkodowanymi.

kolejnym wspólnie, gdy będę chciał umrzeć, lub zostać dotkliwie pokiereszowany w sytuacji, postaram się, tak aby wspólnie ze mną w podobnej sytuacji znalazło się kilkadziesiąt osób....

Gdzie jest niedrogie i solidarne kraj?!