szutka dywersyfikacji co to jest
Definicja: dywersyfikacji rośnie ryzyko. Zbyt spora z kolei, rozmywa potencjalny zysk słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Szutka dywersyfikacji

Słownik: Zapewne nie jestem odosobniony w zmaganiu się z jednym z podstawowych problemów inwestora. Jaka liczba spółek jest odpowiednia? Przy zbyt małej dywersyfikacji rośnie ryzyko. Zbyt spora z kolei, rozmywa potencjalny zysk.
Definicja: Portal CNN zamieścił właśnie świetny wywiad z Billem Millerem (What’s luck got to do with it?), legendarnym zarządcą funduszy Leg Mason. Zwraca on uwagę na metodę Kellego w projektowaniu portfela akcji. Sposób ta ma wykorzystanie nie tylko w inwestowaniu, lecz również w zakładach bukmacherskich, kasynach, pokerze i tak dalej

Kelly pomaga określić jaką część zasobów powinniśmy zaangażować w określone przedsięwzięcie. Posługując się tą sposobem możemy powiększyć własną fortunę w najszybszym możliwym tempie, przy jednoczesnej minimalizacji strat.

Uproszczoną formułę można przedstawić w następujący sposób:

2p - 1

gdzie p to prawdopodobieństwo sukcesu danego przedsięwzięcia.

wedle powyższym kryterium, w razie gdy mamy 100% pewność, iż nasza inwestycja przyniesie zysk przeznaczylibyśmy na nią całość dostępnych środków. Gdy prawdopodobieństwo sukcesu obniży się do 60% to max. zaangażowanie spada do 20%.

Przy szansach na efekt wynoszących 50% albo mniej, nie powinniśmy decydować się na zakup.

Pora więc odpowiedzieć jak ma się moje portfolio akcji, którego zmiany możecie śledzić na blogu drobnego inwestora do opisanej powyżej sposoby. Poniżej przedstawiam przybliżony udział:

Alma Market 30%
Apator 20%
Getin 20%
Żurawie Wieźowe 20%
Gotówka 10%


Powyższe kolekcja wskazuje, iż by usprawiedliwić moje zakupy powinienem mieć 70% pewność, iż Alma jest w stanie przebić na dobre granicę 150 pkt.ów.

Jestem również przekonany, iż moje zaangażowanie w Apatorze, Getinie i Żurawiach ma 60% prawdodobieństwo sukcesu.

Ciekawy jestem jak wygląda skład waszego portfela i czy analizując posiadane walory pod względem kryterium Kellego okaże się, iż jesteście zbyt optymistyczni wobec któregoś z jego składników.

Oprócz ściśle matematycznego znaczenia powyższa sposób ma znaczenie psychologiczne. Zmusza nas do zastanowienia, czy w razie każdej decyzji o zakupie akcji, posiadamy jakąś przewagę, która podnosi nasze szanse sukcesu ponad przeklęte 50 proc.. W wielu sytuacjach ta chwila zastanowienia może uchronić przed podejmowaniem impulsywnych decyzji