drogowa trasa średnicowa co to jest
Definicja: rozpoczęte inwestycje są problemem słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Drogowa Trasa Średnicowa w Gliwicach

Słownik: Od jakiegoś czasu w Gliwicach działa pod przykrywką pomocy i dbałości o zielone Gliwice pewne stowarzyszenie. Co z tego wychodzi?. Dlaczego nowe nie rozpoczęte inwestycje są problemem?
Definicja: Kilka słów wstępu DTŚ docelowo przebiegać będzie od Katowic (od rozplotu tras krajowych w kierunku Warszawy, Krakowa i Bielska) poprzez Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Zabrze do Gliwic, stycznie do regionów centralnych tych miast. Na wschodzie połączy się z istniejącą trasą Katowice - Sosnowiec - Będzin - Dąbrowa Górnicza - Wschodnia Obwodowa GOP. Na zachodzie przewiduje się akcesję DTŚ do projektowanej autostrady północ-południe.

Gliwicki fragment Drogowej Trasy Średnicowej będzie miał ok. 8 km długości (jedna czwarta całości), z czego prawie 5 km przebiegnie poprzez centrum miasta. W śródmieściu Gliwic DTŚ będzie poprowadzona w wykopie (do 7 m głębokości). Przewidziano, iż prawie 300-metrowy fragment tej arterii zostanie nakryty, co znacząco zniweluje bezpośredni wpływ drogi na najbliższe otoczenie i stworzy sposobność zabudowania powstałej w ten sposób powierzchni. Arteria zostanie powiązana z lokalnym układem ulic, a jej przekrój to jedno jezdniowa droga miejska - cztery pasy ruchu, po dwa w każdą stronę. Po wielu latach planów i przymiarek zaistnieje wreszcie sposobność dobrego skomunikowania naszego miasta z pozostałą częścią aglomeracji.

Mieszkańcy śródmieścia, które w momencie obecnej jest rozjeżdżane poprzez pojazdy ciężkie co skutkuje powiększony poziom hałasu, drgań i zanieczyszczeń z jednej strony mają pretensje iż miasto się rozwija i jest co raz więcej samochodów i pojazdów a z drugiej strony nie chcą powstania nowej arterii, która przejęła aby część tego ruchu ze centrum. W swoich poczynaniach kierują się owi działaczo-mieszkańcy (odczuwa się pod tym podtekst polityczny) wystosowali pisma do wszystkich możliwych instytucji. Jedną z takich był Europejski Bank Inwestycyjny, który miał kredytować te inwestycję. 26.03.2007 przedstawiciele EBI przyjechali na swoje oczy zobaczyć te "terrorystyczne zabiegi" i "zabójczą inwestycję" i porozmawiać ze wszystkimi stronami. Oto jak opisują te spotkanie uczestnicy:
Zagadnienia powiązane z problemem planowanej inwestycji Drogowa Trasa Średnicowa w Gliwicach:
1.brak celowości inwestycji w Gliwicach
2.uchybienia formalne
3.zagrożenia (zanieczyszczenia).

Następnie przedstawiciele EBI zadali pytania:
1. czy stowarzyszenie ma alternatywę dla przebiegu DTŚ
2. czy zaproponowane rozwiązania, nie spowodują podobnego problemu z zanieczyszczeniami na stworzonych obwodnicach?
3. co znaczy użyte wyraz „nieuczciwe postępowanie”

Oczywiście przedstawiciele wysłuchali zarzutów i wrócili do Luksemburga. Jak to bywa w tych sytuacjach, dyplomatycznie nic konkretnego na odjezdne nie powiedzieli.
Aż nareszcie po krótkim okresie oczekiwania pojawiła się odpowiedź - Porada dwudziestu ośmiu dyrektorów EBI zadecydowała, iż bank będzie uczestniczył w przedsięwzięciu
dokończenia budowy Drogowej Trasy Średnicowej na ostatnim brakującym odcinku
Zabrze – Gliwice. Subwencja ogólna z budżetu państwa została na ten cel
przyznana. Jest również spora szansa na pozyskanie środków z unijnej kasy. Na
szczęście nic złego się nie stało – finansowanie DTŚ nie jest zagrożone.

My własną średnicówkę będziemy mieli i starania ludzi którzy chcą zrobić z pięknego rozwijającego się miasta dwustu tysięczną wioskę na szczęście zostały pogrzebane. Niech to będzie przestrogą dla innych miast - uważajcie na oszołomów.

Powstaje jednak pytanie o granice zdrowego rozsądku. Przy całym szacunku dla
demokratycznych swobód każdego obywatela, trzeba chyba zapytać, gdzie kończy
się prawo do własnego innego zdania, a rozpoczyna szkodnictwo pod szczytnymi
hasłami