skadrowani scenariusz konkurs co to jest
Definicja: Scenariusz na konurs BEsta słownik.

Czy przydatne?

Co znaczy Skadrowani- scenariusz na konkurs BESTA.

Słownik: Scenariusz na konurs BEsta
Definicja: Skadrowani


SCENARIUSZ: Arkadiusz Ratajczak


Wstęp

W gimnazjum istnieją dwie ekipy dominujące. Składają się one głównie z chłopaków, ale jest również kilka dziewczyn. Pierwsza ekipa złożona jest z uczniów klasy IIIA a druga z IIIE.
między obydwoma ekipami istnieje konflikt, który narasta a zapoczątkowany został już najpierw gimnazjum. Paczka z klasy A to młodzież dobrze ucząca się, odnosząca dobre wyniki w sporcie, nie lubiąca zaczepek i bójek. Uczniowie z klasy E są przeciwieństwem ekipy z klasy A. Ich wyniki w nauce pozostawiają wiele do życzenia, nie idzie im w sporcie, są bardzo konfliktowi, ponadto przewarzająca część z nich ma konflikt z prawem. Ich głównym zajęciem w szkole jest wymuszanie haraczy, gnębienie innych uczniów i walki. Wśród ekipy z klasy IIIA wyróżniamy: Adama, Kubę, Patryka, Mateusza, Monikę i Natalię.
Adam, Kuba, Patryk i Mateusz .Trzymają się zawsze wspólnie. Są jak bracia. Monika jest jedną z najlepszych uczennic w szkole. Jest przyjaciółką Kuby. Natalia to przyjaciółka Patryka.
W ekipie z klasy III E wyróżniamy: Damiana, Łukasza, Michała, Tomka i Magdę, Dominikę i Karolinę. Magda jest dziewczyną Damiana, Dominika Łukasza a Karolina Michała. Dziewczyny tych chłopaków nie wiedzą jednak, iż ich partnerzy działają w strukturach gangu. Konflikt tych dwóch grup przeradza się w prawdziwą wojnę. Wojnę, która dla bohaterów jest tragiczna w skutkach.

Zarys fabularny

Początek roku szkolnego. Turniej piłkarski klas trzecich. Klasa IIIA wygrywając w wszystkie mecze jest finale z klasą IIID. Skład klasy IIIE nie może jednak pogodzić się z przegraną i przeszkadza bramkarzowi z IIIA w czasie meczu finałowego. Bramkarz- Patryk słyszy pod swoim adresem kilka bardzo nie miłych zdań i gróźb od Michała. Bramkarz jednak nie pozwala na złe traktowanie i odpowiada Michałowi rażąc jego dumę. Michał jest bardzo wściekły, jednak nie robi nic aż do zakończenia turnieju. Widzi jak Patryk rozstał się z kolegami, którzy porozchodzili się do domów i czeka na niego wraz ze własną ekipą. Po raz drugi grozi Patrykowi- tym wspólnie pobiciem poprzez jego kolegów. Patryk jest wystraszony, iż jest przeciwko niemu kilku rosłych chłopaków. Gdy ci podchodzą do niego przyjeżdża jego tata, który nie wiedząc o niczym zabiera go do domu.
Dnia następnego dochodzi do kolejnej zaczepki >>między Michałem a Patrykiem. Prowodyrem tego konfliktu jest oczywiście Michał. Obecni przy tej zaczepce są obydwie ekipy bez Tomka. Natalia dopytuje się Patryka o co chodzi. Patryk jednak wszystko obraca w żart i ucina rozmowę. Cała paczka idzie do galerii handlowej. Patryk w galerii wyraźnie odcina się od ekipy, czego w czasie dobrej zabawy nie zauważają inni, oprócz Natalii, która rozmawia na ten temat z Patrykiem. Ten ujawnia przyjaciółce, iż boi się o siebie. Natalia próbuje pomóc koledze i zbiera wiadomości na temat ekipy z IIIE.
W kolejnym dniu wytypowani do przygotowania Festynu szkolnego Adam i Tomek poznają się. Adam jest ubogi. Mieszka w slumsowej kamienicy w centrum Poznania. Ma zamiłowanie do pieniędzy. Zauważa, iż Tomek ma ich wiele. Zastanawia się skąd może je mieć. Po skończonej pracy (przygotowaniu festynu) pod szkołe podjeżdża kolega Tomka bardzo dobrym samochodem. Odjeżdżają z piskiem opon. Adam jeszcze bardziej jest zaciekawiony Tomkiem.
Jest weekend. Patryk idąc na umówione spotkanie z Natalią (na przykład nad Maltę) czuje się, jakby ktoś za nim szedł już od autobusu, którym jechał. Jest wyraźnie zaniepokojony. Po pewnym czasie wrażenie to mija. Patryk mówi o tym Natalii. Ona proponuje Patrykowi, by ten poinformował o wszystkim dyrekcję szkoły. Patryk jednak stanowczo zaprzecza tej propozycji i udaje się na dalszy spacer z Natalią.
Początek następnego tygodnia- Patryk z obawami udaję się do szkoły. ekipa z klasy E podejrzanie nie zaczepia Patryka. Natalia po szkole umawia się na piwo ze znajomymi ekipy E. Wykorzystując upojenie jednego ze znajomych wypytuje o chłopaków. Okazuje się, iż należą oni do struktury gangu, który słynie w Poznaniu z dużej rozpiętości realizowanych zadań. Natalia boi się o Patryka, jednak nie chce mu o tym mówić. Patryk wspólnie z Natalią odnoszą wrażenie, iż sprawa sporu ucichła.
Adam zaprzyjaźniony z Tomkiem idzie na siłownie. Widzi, iż Tomek zna tam sporo osób. Tymczasem Adam ćwiczy Tomek na chwilę wychodzi z siłowni. Wraca po kilku minutach wyraźnie zdenerwowany. Po chwili zdenerwowanie mija i oboje wracają do domu. Adam postanawia zapytać Tomka skąd ma tyle pieniędzy. Tomek opowiada o biznesach, nie ujawnia jednak czego one dotyczą. Adam nalega, Tomek pod wpływem nacisku obiecuje Adamowi, iż w najbliższy piątek pójdą wspólnie do klubu i tam się wszystkiego dowie.
kolejnego dnia Kubie ginie komórka. Patryk jest pewien, iż stoi za tym ktoś z ekipy z klasy IIIE. Bez dowodów udaje się wspólnie z Kubą do chłopaków z IIIE, którzy właśnie palą papierosy w szkolnej toalecie. Wyśmiewają Kube i Patryka. Ci bez dowodów winy wychodzą z ubikacji.
Nadchodzi piątek. Mateusz ma bilety na koncert do pubu. Idą wszyscy, oprócz Adama, który wybiera się z Tomkiem do klubu. Tomek proponuje Adamowi na wejściu alkohol- ten jednak odmawia. Tomek przedstawia znajome dziewczyny, które obściskuje i całuje. W ich towarzystwie na chwilę zostawia Adama. Przychodząc zabiera go w luźniejsze miejsce w klubie. Wyciąga narkotyki i mówi, iż są to jego kapitał. Adam początkowo jest zniechęcony. Po namyśle dochodzi do wniosku, ze kocha kapitał, nie istotne w jaki sposób są zarobione. Mówi Tomkowi, iż chciałby się wkręcić w ten interes. Tomek obieca mu wejście. W tym samym czasie Patryk całuje się z Natalią, a następnie tańczy.
następnego dnia Mateusz dowiaduje się, iż otrzymał się do czołowego poznańskiego klubu piłkarskiego. Jest szczęśliwy. Dzwoni by przekazać ta informację swoim przyjaciołom.
Tomek zabiera Adama do opuszczonego pawilonu na peryferiach miasta. Przedstawia swoim szefom Adama, który chce zostać dilerem. Proponuje otwarcie się na nowy rynek zbytu narkotyków na jednym z osiedli. Adam wstępnie zostaje przyjęty do ekipy. Jest informowany o zasadach. Dowiaduje się także o tym, iż ekipa ma w posiadaniu również sterydy a szefem tej działki jest Koły. Już od Tomka otrzymuje wiadomości na temat metody działania narkotyków i z ciekawości Adama sterydów.
Na boisku AZS biega Mateusz, który ćwiczy kondycję przed istotnym meczem z nowym klubem. Na boisku zjawia się Adam, który rozpoczyna biec wspólnie z Mateuszem. Rozmawiają o piłce nożnej. Adam kieruje rozmowę na tor związany z odżywkami. Widzi, iż Mateusz wykazuje aprobatę. Proponuje mu sterydy, jednakże nazywając je odżywkami. Obiecuje, iż mecz Mateusza będzie jego najwspanialszym zaprezentowaniem się w nowym zespole. Mateusz postanawia dać sobie chwilę na przemyślenie tej propozycji. Adam dzwoni do Tomka z pytaniem czy możliwe byłoby załatwienie tego dopingu. Otrzymuje on odpowiedź z rezultatem pozytywnym.
w czasie przerwy szkolnej ekipa z klasy A widzi jak Adam rozmawia z Tomkiem. Pierwszy nie wie jednak nic o sporze z kolegami Tomka. Stara się jakoś ten spór rozwiązać, twierdząc, iż Tomek nie jest taki niedobry, wręcz przeciwnie- jest fajny. Kuba i Patryk są wyraźnie zdziwieni zachowaniem Adama.
Dnia >>kolejnego Mateusz chcąc polepszyć własne wyniki sportowe postanawia „zamówić” u Adama odżywkę. Adam realizując zamówienie spotyka się z Kołym. Ten przestrzega go przed policją i wyborem klientów. Adam szczęśliwy udaje się do Mateusza, który płaci za sterydy.
Trzy godziny przed meczem dnia > następnego Mateusz zażywa sterydów. Następnie wypoczywa i koncentruje się przed meczem.
Na mecz przyjeżdżają wszyscy znajomi Mateusza, również jego rodzice i młodszy brat. Wszyscy równie mocno mu kibicują. rozpoczyna się mecz. Mateusz gra na swoim poziomie, a nawet jakby trochę lepiej. W pewnym momencie czuje ścisk w klatce piersiowej. Ból był jednak tylko chwilowy. Gra trwa dalej. Kiedy Mateusz biegnie z piłką, podaje ją rozpoczyna mu się kręcić w głowie. Upada sztywno na ziemię. Patryk widzi, iż coś się musiało stać. Wyrwał się z ławki i nie widząc żadnego ruchu Mateusza pomimo kontynuowanej jeszcze gry wbiega na boisko. Patrzy co się dzieje z Mateuszem. Jest on blady, nie reaguje na ruch, Patryk nie wyczuwa nawet tętna. Decyduje się na masaż serca i natychmiastową reanimację. Po kilku minutach Mateusz odzyskuje tętno aczkolwiek ono jest bardzo słabo wyczuwane. Przyjeżdża karetka pogotowia, która zabiera Mateusza do szpitala. Patryk aczkolwiek dumny z siebie jest bardzo przestraszony i nie wie co tak faktycznie się stało. Adam zaś wystraszony i zdenerwowany zastanawia się czy śmierć kliniczna Mateusza była wywołana spożyciem dopingu. Adam postanawia złożyć zeznania na policji. Stan Mateusza jest stabilny. Przyjaciele odrzucają Adama, który przyszedł do szpitala. Policja w dniach następnych rozbija gang. Adam wyjeżdża do ciotki do Wrocławia. Mateusz po wyzdrowieniu próbuje nawiązać z nim kontakt lecz ten nie chce.